Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat lipnowski walczy z azbestem

BARBARA SZMEJTER
Trzy tysiące złotych dofinansowania może otrzymać każda osoba, zainteresowana likwidowaniem wyrobów zawierających szkodliwe materiały budowlane.

Azbestoza to choroba płuc, będąca wynikiem wieloletniego wdychiwania włókien azbestowych o mikroskopijnych rozmiarach. U chorego następuje zwłóknienie płuc, często też opłucnej, gdyż włókienka azbestu działają silnie drażniąco. Powikłaniem azbestozy jest często rak oskrzela - ryzyko zwiększone około czterokrotnie oraz międzybło-niak opłucnej - prawie tysiąckrotnie zwiększone ryzyko.
To nie żarty
Zainteresowanie tym materiałem w Polsce systematycznie rosła od lat 30. ub. wieku, by w latach 1960-1970 osiągnąć szczyt popularności. Azbest stosowany był jako składnik wielu produktów stosowanych w budownictwie, przemyśle chemicznym, samochodowym, itp. Stosunkowo niska cena, znaczna odporność chemiczna, a przede wszystkim brak informacji o szkodliwości tego produktu, to główne przyczyny owej popularności.
Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że azbest szkodzi zdrowiu, choć nie wszyscy chcą uznać ten fakt. Walkę z wyrobami azbestowymi stara się wspierać rząd. Do 2032 r. z terenu całego kraju mają zniknąć wszystkie dachy kryte popularnym niegdyś eternitem, zawierającym azbest, wszystkie azbestowe rury, płyty i inne wyroby. Walczą z nim również lokalne samorządy.
Już w ub. roku Rada Powiatu Lipnowskiego podjęła uchwałę, wypowiadającą walkę wyrobom z azbestu. Zawarto w niej zasady udzielania pomocy finansowej tym, którzy zdecydują się na likwidację dachów, rur i innych przedmiotów, zawierających szkodliwą substancję. - Termin składania wniosków minął pod koniec grudnia - mówi Agata Szafrańska, kierownik Zespołu Rozwoju Lokalnego w Starostwie Powiatowym we Włocławku. - Wpłynęły trzydzieści cztery wnioski, jeden został odrzucony z powodów formalnych.
Bomba z opóźnionym zapłonem
- To niewiele - przyznaje starosta Krzysztof Baranowski. - Spodziewaliśmy się większego zainteresowania, przecież płyty z eternitu to nic innego jak bomby z opóźnionym zapłonem, a ich skutki odczuwać będą jeszcze nasze wnuki. Kwota dofinansowania została ustalona na trzy tysiące złotych. Ostateczne decyzje podejmować będzie zarząd powiatu.
Lipnowski jest jednym z nielicznych powiatów, które zdecydowały się na finansowe wspieranie walki z azbestem. Pieniądze pochodzą m.in. z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska