Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat mogileński. Uczą się za unijne pienądze

AGNIESZKA NAWROCKA
fot. sxc
Wczoraj w Mogilnie odbyło się podsumowanie jednego z największych projektów edukacyjnych jakie realizowane są w województwie Kujawsko-Pomorskim. Chodzi o program dodatkowych zajęć dydaktycznych dla blisko 2,5 tysiąca dzieci ze szkół powiatu mogileńskiego.

Tysiące godzin i tysiące uczniów

Projekt nosił nazwę "Równe szanse - dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze dla uczniów gmin powiatu mogileńskiego". Partnerem projektu była fundacja "Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego", a jego liderem firma "Faber Consulting" z Torunia.

Edukacja dzieci ze szkół powiatu odbywała się dzięki finansowej pomocy Unii Europejskiej.

Wartość projektu to blisko 900 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom nauczyciele przeprowadzili ponad 11 tys. godzin nieobowiązkowych zajęć, przygotowali 44 specjalne programy, polegające na rozwijaniu umiejętności i pogłębianiu wiedzy zdobytej w szkole. Z kolei placówki, które do programu przystąpiły wzbogaciły się o wyposażenie klas i bibliotek, oraz o książki i materiały multimedialne.

Początkowo zakładano, że w dodatkowych zajęciach z kilkunastu przedmiotów weźmie udział 1600 uczniów. Jednak po rozpoczęciu projektu zdecydowano o objęcie nim blisko 2,5 tys. uczniów .

Jak mówi Martin Faber z "Faber Consulting" : - Obawialiśmy o rekrutację. Rok temu rozpoczynaliśmy przedsięwzięcie, którego rozmiar każdego z nas onieśmielał. Najważniejszą kwestią było przekonanie dzieci, by chciały brać udział w prowadzonych w ramach projektu zajęciach.

Sukces przedsięwzięcia to w dużej mierze zasługa członków Fundacji "Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego". Udało im się zachęcić młodzież do udziału w dodatkowych zajęciach. Program miał wyrównać szanse edukacyjne, a w przypadku gimnazjalistów także pomóc w nauce poruszania się po rynku pracy. Najstarsi uczniowie, uczestnicy projektu wypełniali testy predyspozycji zawodowych, poznawali oferty pracy i rankingi zawodów. Młodzi ludzie mogli też indywidualnie konsultować się z doradcą zawodowym.

Wyniki już są lepsze...

Jak mówią osoby zaangażowane w realizację w projektu najbardziej wymiernym jego efektem są osiągane przez młodych ludzi lepsze wyniki w nauce. Wczoraj podczas spotkania podsumowującego projekt Jarosław Lorek, szef mogileńskiej oświaty podkreślał, że uczniowie z gminy Mogilno mają w tym roku znacznie lepsze wyniki egzaminów szóstoklasistów i gimnazjalnym. Z nieoficjalnych statystyk wynika, że w tym roku lepsze wyniki osiągnęli także uczniowie szkół gmin Strzelna, Jezior Wielkich i Dąbrowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska