Przypomnijmy: 5 lipca Rada Powiatu Mogileńskiego podjęła uchwałę w sprawie przekazania Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzenia placówek oświatowych, wchodzących w skład Zespołu Szkół im.Powstańców Wlkp. w Bielicach, a mianowicie: technikum rolniczego, technikum weterynarii, technikum hodowców koni, technikum wyżywienia i usług gastronomicznych oraz technikum mechanizacji rolnictwa i agrotechniki.
Zgodnie z przepisami prawa oświatowego z 14 grudnia 2016 r. istnieje możliwość prowadzenia publicznych szkół i placówek rolniczych o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym przez właściwego ministra a jednostką samorządu terytorialnego.
Wśród grupy samorządów powiatowych, które zadeklarowały wolę przekazania szkół rolniczych ministrowi rolnictwa znajduje się m.in. Powiat Mogileński. - Jednakże, aby mogło nastąpić zawarcie porozumienia w sprawie przyjęcia szkół rolniczych w Bielicach wymagana jest również zgoda rady powiatu na przekazanie wraz ze szkołą mienia na rzecz Skarbu Państwa, które jest niezbędne do realizacji kształcenia praktycznego - informuje „Pomorską” Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego MRiRW.
- W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi dopiero po otrzymaniu stosownej uchwały Rady Powiatu Mogileńskiego rozpoczną się czynności proceduralne, związane z przygotowaniem projektu porozumienia w sprawie przyjęcia szkół rolniczych w Bielicach z dniem 1 stycznia 2021 roku - precyzuje Małgorzata Książyk.
Dodajmy, że obecnie minister rolnictwa prowadzi i sprawuje nadzór nad 53 zespołami szkół centrami kształcenia rolniczego.
