Nagrodę za całokształt twórczości otrzymała łabiszynianka Urszula Fanclau.
Konkurs organizowany jest przez Urząd Marszałkowski w Toruniu w dowód uznania za trud poniesiony we wzbogacanie dziedzictwa kulturowego.
Pałuki mają szczególny powód do dumy. Wśród 177 nagrodzonych w tym roku artystów z województwa kujawsko-pomorskiego, dostrzeżono talent i aktywność artystyczną, wielu mieszkańców naszego regionu.
Nagrody otrzymały w większości hafciarki oraz rzeźbiarze i osoby zajmujące się plecionkarstwem. Wśród pań tworzących za pomocą igły i nitki wyróżniono: Zofię Dams, Jadwigę Dziurgielę z Barcina, Ewę Żuchowską z Piechcina, Annę Krystynę Bonek, Krystynę Bonek, Alinę Winiaszewską i Jadwigę Pliszkę z Łabiszyna, Lucynę Kowalską, Krystynę Ługiewicz, Barbarę Musiał, Krystynę Pazdan, Elżbietę Ryską i Urszulę Hareńską ze Żnina oraz Irenę Laskowską, Alicję Strachanowską-Ptak, Aleksandrę Tralewską i Danutę Dobrzykowską z Rogowa. Talent rzeźbiarski dostrzeżono u tworzących w stolicy Pałuk Eugeniusza Izdebskiego i Zbyszko Piwońskiego.
Za plecionkarstwo nagrody otrzymali Stanisław Rogóż z Łabiszyna i Waldemar Zgorzałek ze Żnina.
Wzorem lat ubiegłych jury konkursu przyznało także nagrody za całokształt twórczości. Wyróżnione osoby z racji wieku, nie są już aktywnymi twórcami. Jedną z dziewięciu wyróżnionych osób jest pani Urszula Fanclau z Łabiszyna.
Czym jest dla twórców takie wyróżnienie?
- Cieszy z pewnością - powiedziała Jadwiga Dziurgiela, która właśnie od "Pomorskiej" dowiedziała się o przyznanej jej nagrodzie. - Uwielbiam to co robię, hafciarstwo interesuje mnie od najmłodszych lat. To, że prezentuję swoje prace na różnego rodzaju konkursach i jarmarkach to duża zasługa pani Zofii Dams. Ona też odkryła przede mną tajniki haftu pałuckiego.
- Dużo radości sprawiają mi spotkania z dziećmi i młodzieżą, którą uczę tego czego już się nauczyłam. Z pewnością nigdy nie zrezygnuję z tego co robię. Wciągnęłam się już tak mocno... - oznajmiła nasza rozmówczyni.
Nagrody pieniężne zostaną wręczone podczas Zjazdu Twórców Ludowych w Żninie, który w tym roku odbędzie się 21 września.
Festyn będzie też okazją do obchodów dwudziestolecia istnienia bydgosko-toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jednego ze współorganizatorów konkursu.