Propozycje PowiatowegoUrzędu zatrudnieniu analizuje i zatwierdza Powiatowa Rada Zatrudnienia. Ta zebrała się kilka dni temu i już wiadomo, jak będą finansowane poszczególne instrumenty rynku pracy w powiecie.
- Wiemy, że samorządy najbardziej zainteresowane są robotami publicznymi, ale to jest forma mało efektywna, która nie przynosi nowego stanowiska pracy, dlatego przenosimy akcenty na inne formy - mówi Stanisław Krysiński dyr. aleksandrowskiego PUP. W tym roku na roboty publiczne urząd ma 800 tysięcy złotych. Już 30 osób korzysta z tej formy.
Najwięcej pieniędzy, bo aż 2 miliony złotych, przeznaczono na staże. W ubiegłym roku skorzystało z nich 699 osób i PUP chciałby tyle samo osób skierować na staż w tym roku. Umowy z pracodawcami zakładają, że część przyjmowanych stażystów musi być po stażu zatrudniona na okres minimum trzech miesięcy. To jedna z form efektywnych.
Sporo pieniędzy jest też na finansowanie pracodawcom kosztów wyposażenia firmy w związku ze stworzonym stanowiskiem pracy. Przeznaczy się na to 1 mln 270 tys. złotych. Pracodawca, który zdecyduje się skorzystać z takiej formy może otrzymać do 19 tys. 400 złotych pod warunkiem, że doposażone stanowisko utrzyma przez dwa lata.
Nadal z pomocy finansowej PUP będą mogły korzystać osoby, które chcą rozpocząć własną działalność finansową. Na to także można dostać do 19 tys. 400 złotych, ale trzeba pamiętać, że firma musi działać przynajmniej rok, w przeciwnym razie dotację trzeba zwrócić. Poza tym należy znaleźć sobie taką gospodarczą niszę, która da szansę na utrzymanie się na rynku.
- Będziemy preferować działalność usługową i produkcyjną - podkreśla dyr. Krysiński.
Podobnie jak w latach poprzednich nie zabraknie szkoleń i przekwalifikowań. Zdecydowanie więcej jednak będzie szkoleń grupowych, organizowanych pod kątem zapotrzebowania rynku na dane specjalności.
Aleksandrowski PUP ma dobry (40 proc.) wynik skuteczności swoich działań. Mimo to w tym roku chce go powiększyć do 55 procent. Służyć będzie temu tworzone Centrum Aktywizacji Zawodowej. Trwają związane z tym remonty, powodujące ciasnotę i konieczność obsługi klientów PUP w pomieszczeniu zastępczym.
