Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiaty sępoleński, nakielski i żniński najbardziej dotknięte suszą. Plony będą o 20 procent mniejsze

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
IUNG podsumował cały tegoroczny okres wegetacyjny (od 21 marca do 31 sierpnia): -  W tym okresie stwierdzono niedobory wody powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20 procent w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich warunkach pogodowych.
IUNG podsumował cały tegoroczny okres wegetacyjny (od 21 marca do 31 sierpnia): - W tym okresie stwierdzono niedobory wody powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20 procent w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich warunkach pogodowych. Pixabay
Tegoroczna susza nie ma końca. Rolnicy wypatrują deszczu, zwłaszcza producenci kukurydzy na ziarno i kiszonkę. Instytut meteorologii zapowiada opady w nadchodzący weekend.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach podaje, że od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -77 mm.

Susza rolnicza występowała na terenie 11 województw, także w zachodniej części kujawsko-pomorskiego (w powiatach sępoleńskim, nakielskim i żnińskim). Największy zasięg suszy rolniczej odnotowano wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Susza zaszkodziła dziewięciu uprawom:

  • kukurydzy na kiszonkę
  • kukurydzy na ziarno
  • krzewów owocowych
  • ziemniaka
  • roślin strączkowych
  • chmielu,
  • warzyw gruntowych
  • buraka cukrowego
  • tytoniu

IUNG podsumował cały tegoroczny okres wegetacyjny (od 21 marca do 31 sierpnia): - W tym okresie stwierdzono niedobory wody powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20 procent w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich warunkach pogodowych dla upraw: zboża jare, zboża ozime, krzewy owocowe, rzepak i rzepik, truskawki, kukurydza na kiszonkę, kukurydza na ziarno, rośliny strączkowe, warzywa gruntowe, tytoń, ziemniak, drzewa owocowe, chmiel, burak cukrowy.

Wpłynęły na to m. in.: wysokie usłonecznienie (III dekada marca, I i II dekada maja oraz III dekada czerwca), duża prędkość wiatru (I dekada kwietnia oraz III dekada maja), niska wilgotność powietrza (III dekada marca, I i II dekada maja oraz III dek. czerwca), wysoka temperatura powietrza (czerwiec), małe opady (II dekada marca, III dekada kwietnia, I i II dekada maja oraz III dekada czerwca, II dekada lipca, I dekada sierpnia).
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w województwie kujawsko-pomorskim opady od czwartku (8 września) w nocy oraz w piątek, sobotę i niedzielę. Mają one wpłynąć na poprawę właściwej wilgotności gleby, ale nieznacznie, np. w powiecie żnińskim 7 września wynosi ona 0.005 kg wody na kilogram gleby, a w niedzielę 11 września ma się podnieść do 0.009.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska