Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia
Tegoroczna kwesta będzie nieco różniła od poprzednich edycji. - Nie będziemy rozdawali darczyńcom folderów ani przyklejali symbolicznych nalepek w geście podziękowania za udział w zbiórce. Chcemy ograniczyć kontakt bezpośredni do minimum. Wszystko to podyktowane jest względami reżimu sanitarnego w związku z trwającą pandemią - wyjaśnia Paweł Grochowski z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu, organizator akcji.
Harcerze i samorządowcy staną z puszkami
Kwestujących, a wśród nich m.in. harcerzy, uczniów grudziądzkich szkół, radnych, prezydenta, członków i sympatyków TOnZ-u, będzie można spotkać pod głównymi bramami nekropolii przy ul. Cmentarnej.
Mieszkańcy i goście spoza Grudziądza, którzy będą odwiedzali groby bliskich, swoje datki do puszek TOnZ-u będą mogli wrzucić w niedzielę 31 października w godz. 10-15 oraz 1 listopada w dzień Wszystkich Świętych w godz. 9-14.
Tym razem członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami wytypowali do renowacji grób Stefana Lipińskiego z 1933 roku gdzie znajduje się płaskorzeźba dobrego pasterza. Nie jest on zamieszczony w rejestrze zabytków, zatem nie trzeba już będzie uzyskiwać zgód Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na przeprowadzenie prac, a to znacznie skraca czas realizacji modernizacji.
Przypomnijmy. W 2020 roku zbiórka na cmentarzu we Wszystkich Świętych nie odbyła się ze względu na trwającą pandemię. Nekropolie były zamknięte. By nie przerwać tradycji kwestarze zdecydowali się na zachęcanie do wpłat wolnych datków na konto TOnZ-u.
- Zebraliśmy ponad dwa tysiące złotych - mówi Paweł Grochowski. - Zostało nam jeszcze trochę środków ze zbiórki 2019 roku i przeznaczyliśmy te pieniądze na renowację grobu Jana Rakowskiego. Trwała ona w ubiegłym roku i teraz. Niestety, nie uda się nam go w pełni wyremontować na 1 listopada, ale większość prac już wykonaliśmy.
Jan Rakowski był współpracownikiem Wiktora Kulerskiego, założyciela Gazety Grudziądzkiej. Ponadto był działaczem, organizatorem życia muzycznego w Grudziądzu, w tym orkiestry dętej. Grób znajduje się w 24 sektorze i pochodzi z końcówki lat 30-tych.
Dodajmy, że za ponad 20 tys. zł została wykonana ostatnia pełna renowacja grobu Stanisława Tietza, który znajduje się w najstarszej części nekropolii. Pieniądze na ten cel pochodziły ze zbiórki z 2019 roku.
Ponad 20 zapomnianych grobów udało się odnowić
W tym roku zbiórka pieniędzy na ratowanie zapomnianych grobów odbędzie się dwunasty raz. Dotąd zebrano ponad 228 tys. zł. Odrestaurowano ponad 20 zapomnianych nagrobków wielu zasłużonych mieszkańców i działaczy Grudziądza z różnych lat.
Co ważne, od piątku 29 października do 2 listopada realizowane będą 24-godzinne służby Straży Miejskiej przy grudziądzkich cmentarzach. Wszystko po to, aby monitorować porządek i reagować na wszelkie akty wandalizmu, złodziejstwa czy nielegalnego handlu.
