Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do fryzjera, kosmetyczki i restauracji - zasady. Takich zasad musimy teraz przestrzegać

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Pexels
Od 18 maja rząd znosi kolejne obostrzenia. Mogą być czynne restauracje, kawiarnie, bary, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, choć nie na zasadach, jakie znaliśmy przed COVID-19. Wchodzimy w III etap odmrażania gospodarki.

- Odkąd tylko pojawiła się taka informacja nie nadążam odbierać telefonów. Mam już umówionych klientów na dwa tygodnie i już, naprawdę, nikogo nie wcisnę - mówi pani Agnieszka, fryzjerka z Bydgoszczy.

Muszą zachować rygor sanitarny

Cieszy się, że wreszcie może normalnie pracować i zarabiać: - Słyszałam o fryzjerskim podziemiu w czasie zakazu, ale ja bałam się, że ktoś na mnie doniesie, choć niektóre klientki wręcz błagały, bym im pofarbowała i obcięła włosy. Teraz czeka mnie dużo roboty, ale jestem zadowolona. Mam kredyt, a i za wynajem miejsca w salonie fryzjerskim musiałam płacić nawet w przestoju. Mniej, ale zawsze coś. Dobrze, że wszystko powoli wraca do normalności.

Jednak tak zupełnie normalnie od razu nie będzie. Zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, restauracje, kawiarnie i bary mogą być otwarte od 18 maja, ale muszą zachować rygor sanitarny.

Premier Mateusz Morawiecki apeluje, żeby w przypadku zakładów fryzjerskich było to umawianie się przez internet czy telefonicznie na konkretne godziny. Tak, by nie gromadzili się tam ludzie.

Polecamy także: COVID-19. Wsparcie urzędów pracy dla pracodawców i zatrudnionych. Jakie? [możliwości, warunki, wnioski]

Jeśli chodzi o gastronomię proponuje, aby lokale otwierały ogródki. I tak np.: liczba klientów restauracji będzie uzależniona od powierzchni lokalu, jedna osoba ma przypadać na cztery metry kwadratowe, zarówno wewnątrz lokalu, jak i w ogródku.
Odległości między stolikami muszą wynosić przynajmniej dwa metry. Po każdym kliencie stolik powinien być zdezynfekowany. Za każdym razem obsługa musi zamieścić tabliczkę z napisem "zdezynfekowano".

Kucharze oraz obsługa lokalu gastronomicznego (m.in. kelnerzy, barmani) zakładają rękawiczki i maseczki, ale klienci ogródków nie muszą ich mieć. Rachunek za posiłek lub napój w restauracji, barze czy kawiarni najlepiej zapłacić kartą.

Przypomnijmy, drugi etap odmrażania gospodarki obowiązuje od 4 maja. Otwarte zostały wtedy galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane, hotele i miejsca noclegowe. Wznowiono działalność instytucji kultury. W centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych obowiązuje jednak limit osób. Zamknięte pozostały strefy gastronomiczne i siłownie, mieszczące się w sklepach.

Polecamy także: Wsparcie dla samozatrudnionych. Jakie warunki należy spełnić? [zasady, wniosek, kwoty]

Z nieoficjalnych informacji portalu rmf24.pl wynika, że za dwa tygodnie - w czwartym etapie - otwarte zostaną siłownie i kluby fitness. Ich klienci będą zobowiązani do przestrzegania wielu zasad. Klienci będą musieli dbać o odpowiednią dezynfekcję sprzętów, z kolei osoby prowadzące siłownie zostaną zobligowane do ograniczenia liczby ćwiczących i zadbania o to, by między nimi zachowywany był odpowiedni dystans. Wprowadzane zostaną bezpieczne odstępy między sprzętami do ćwiczeń.

Ile biznes czeka na pomoc?

- Bez pilnego odmrażania, w sposób bezpieczny, działalności gospodarczej, przedsiębiorcy będą mieli coraz większe problemy z prowadzeniem biznesu - komentuje Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan. - Już obecnie, co też wynika z naszego badania, 5 proc. właścicieli nie jest w stanie utrzymać firmy i podjęła działania w kierunku jej likwidacji, 43 proc. wytrzyma jeszcze 1-2 miesiące, a 20 proc. przetrwa 3-4 miesiące. Wiele firm oczekuje szybkich decyzji rządu. Większość przedsiębiorców wprowadza oszczędności i angażuje swoje pieniądze, relatywnie niewielu decyduje się na razie na zwolnienia i obniżki wynagrodzeń. Czekają na wsparcie. Niestety, z tym też nie jest najlepiej. Okazuje się, że na pomoc z tarczy antykryzysowej trzeba czekać trzy, cztery tygodnie. Dobrze , że sprawniej idzie wypłata pieniędzy z tarczy finansowej, bo zajmuje zaledwie kilka dni.

Polecamy także: Świadczenie postojowe. Jakie warunki trzeba spełnić? Ile razy można je dostać? [zasady, wniosek, kwoty]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska