Lista, którą obecnie stowarzyszenie tworzy liczy już dziesiątki nazwisk. Do akcji może przyłączyć się każdy.
- Lista represjonowanych kruszwiczan w czasie II wojny światowej ma charakter otwarty - chcemy gromadzić relacje, dokumenty i zdjęcia, aby archiwizować je i udostępniać na stronie internetowej. Głównym celem projektu jest stworzenie listy mieszkańców Kruszwicy zmuszanych w czasach wojennych do przymusowej pracy i więzionych w obozach hitlerowskich i sowieckich - mówi Bartłomiej Grabowski z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.
Stowarzyszenie szuka również świadectw zapomnianych bohaterów z czasów II wojny światowej, świadków historii aktywnie uczestniczących w wydarzeniach historycznych oraz dzielnych ludzi działających w organizacjach konspiracyjnych. - Pragniemy odzyskać pamięć o nich, ocalić ich od zapomnienia - dla siebie i dla kolejnych pokoleń, wzbogacić naszą wiedzę o dziejach miasta. Prosimy o kontakt, jeśli jesteś świadkiem historii lub znasz taka osobę - napisz do nas lub zadzwoń, razem ocalimy od zapomnienia naszą wspólną historię - podkreślają czlonkowie zarządu stowarzyszenia.
Zainteresowani mogą się kontaktować z Przemysławem Bohonosem, prezesem zarządu NTH pod nr tel. 667 634-920 oraz poprzez stronę internetową: kruszwicahistoria.blogspot.com.