Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje pasieka na działkach ogródkowych w Chełmnie. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Spotkanie na działkach. Prezes ROD im. 1 Maja w Chełmnie Andrzej Panek gościł Piotra Gadzikowskiego - prezesa okręgu PolskiegoZwiązku Działkowców, Annę Bołądź - zastępcę dyrektora biura ZarząduPolskiego Związku Działkowców w Toruniu, wicestarostę Wojciecha Biczyka i Mieczysława Misiaszka
Spotkanie na działkach. Prezes ROD im. 1 Maja w Chełmnie Andrzej Panek gościł Piotra Gadzikowskiego - prezesa okręgu PolskiegoZwiązku Działkowców, Annę Bołądź - zastępcę dyrektora biura ZarząduPolskiego Związku Działkowców w Toruniu, wicestarostę Wojciecha Biczyka i Mieczysława Misiaszka Rafał Przybylski
W ogrodach działkowych ROD im. 1 Maja w Chełmnie powstaje pasieka. A dokładnie EKO Klub Działkowca "Pasieka".

Prezes ROD im. 1 Maja w Chełmnie napisał wniosek pt. „Warsztaty edukacyjne na fermie pszczół z tablicami poglądowymi”. Skierowany został on przez Polski Związek Działkowców w Warszawie - Zarząd ROD im. 1 Maja w Chełmnie, do Starostwa Powiatowego w Chełmnie z prośbą o dofinansowanie nowego przedsięwzięcia. I tam zyskał aprobatę. A wraz z nią - 7 tys. złotych dofinansowania. Wkład własny wynosił 10 proc. tej kwoty.

Wnioskodawca uzasadniał, że w dobie wysokich strat rodzin pszczelich i nierównomiernego ich rozmieszczenia w terenie istotne jest zwiększenie populacji pszczół miodnych. Dla środowiska i produkcji roślinnej obecność owadów zapylających ma istotne znaczenie. Wiele roślin, kwiatów, drzew i krzewów, roślin ozdobnych i uprawnych roślin leczniczych, korzysta z zapylania przez pszczoły. Obecność zapylaczy jest czynnikiem zwiększającym plony i tym samym niesie wymierne korzyści finansowe dla działkowców.

Projekt edukacyjny, zwiększający rentowność upraw

- Ogrodów działkowych, na ponad 57 hektarów, jest 1006. Musieliśmy wydzielić jedną z działek, ogrodzić ją do wysokości trzech metrów, by móc w ogóle wystąpić z wnioskiem do Starostwa - mówi Andrzej Panek. - Znaleźliśmy działkę liczącą około 300 metrów kw. Została ogrodzona siatką. Zakupiliśmy też cztery ule - na początek. Zostały pieniądze na ramki do uli i węzy pszczele.

Opiekunem merytorycznym zgodził się zostać Zbigniew Rębacz, prezes Związku Pszczelarstwa Polskiego koło w Chełmnie. To osoba z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu pasieki.

- Poza tym, udało nam się wyremontować stary dom działkowca z własnych środków, aby móc utworzyć Dom Pszczoły - dodaje Andrzej Panek. - Są tu dwa pomieszczenia, z toaletą. Zainstalowana została też pompa ze studnią głębinową. Kupiliśmy tablice poglądowe, strój pszczelarza, trochę akcesoriów. Trzy ule są ustawione, jeden przywiezie Mieczysław Misiaszek, który zgodził się także poprowadzić kilka wykładów. Jeszcze jako wójt gminy Kijewo Królewskie zgodził się podarować nam na wyposażenie szafy z obiektu po byłym Banku Spółdzielczym, a także zawadzające w sali ślubów sofę i fotele. Odwiedziły to miejsce już między innymi przedszkolaki ze Starogrodu, Szkoły Podstawowej nr 2 i uczniowie klasy II z tej placówki.

Będą tam odbywały się zajęcia edukacyjne m.in. dla działkowców. Już działkę, na której postawiono pierwsze ule i dom działkowca - zaczęły odwiedzać dzieci.

Jak mówi prezes Panek, składa wnioski o kolejne pieniądze, by realizować na swoim terenie zajęcia edukacyjne związane z prowadzeniem pasieki. Na działkach mieszka na stałe ponad 130 rodzin. Zależy mu zatem na integracji tych osób i przekazaniu nowych kompetencji tym, którzy będą zainteresowani edukacją związaną z pszczelarstwem.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska