Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy radzą leczyć pszczoły także zimą. To nowość dla doświadczonych pszczelarzy

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Varroa destructor przypomina kleszcza, żeruje na pszczołach i ich larwach, znacznie osłabiając kondycję rodzin pszczelich. Nieleczone są skazane na obumarcie
Varroa destructor przypomina kleszcza, żeruje na pszczołach i ich larwach, znacznie osłabiając kondycję rodzin pszczelich. Nieleczone są skazane na obumarcie Pixabay
Naukowcy zalecają doleczanie pszczół zimą. Zwłaszcza, jeśli pasieka korzystała z późnych pożytków. - W tym roku ciężko było dobrze wyleczyć pszczoły, bo pracowały znacznie dłużej niż zwykle. Przecież wrzesień był tak ciepły, jak sierpień - zwracają uwagę pszczelarze.

Najgroźniejszym pasożytem pszczoły miodnej jest Varroa destructor. Varroa zadomowił się w Europie w latach 70-tych XX w. wraz ze sprowadzeniem pszczół rasy kaukaskiej. Pasożyt rozpowszechnił się na całym świecie. Warroza przypomina kleszcza, żeruje na pszczołach i ich larwach, znacznie osłabiając kondycję rodzin pszczelich. Nieleczone są skazane na obumarcie.

- Negatywny wpływ Varroa destructor na pszczoły obserwuje się przez cały rok, ale szczególnie jesienią i zimą. Silnie porażone pszczoły giną już późnym latem lub wczesną jesienią - uczulają naukowcy na platformie sygnalizacji agrofagów. - Taka sytuacja może się zdarzyć, kiedy pszczoły nie zostały dobrze wyleczone z pasożyta ubiegłej jesieni.

- W tym roku wielu pszczelarzy miało ten problem z uwagi na bardzo ciepły wrzesień. Zamiast szykować się do zimowego snu, pszczoły pracowały jak w środku lata. Matki nie przerwały składania jaj do późnej jesieni - zauważa Czesław Wejner z koła pszczelarzy w Świeciu.

W takich wypadkach naukowcy zalecają zwalczać warrozę również zimą. - Chodzi oczywiście o doleczanie, a nie zabiegi główne, o ile z jakiegoś powodu nie wykonano go wcześniej np. w listopadzie lub w grudniu - uczulają. - Doleczanie nie jest niezbędne w każdej pasiece. Powinno być wykonane, kiedy w roku poprzednim pasieka korzystała z późnych pożytków i zwalczanie zasadnicze trwało zbyt krótko, kiedy bardzo długo w wielu rodzinach utrzymywał się czerw (jaja, larwy) oraz w przypadku, kiedy zwalczanie zasadnicze było realizowane w obecności czerwiu przy pomocy preparatów o słabszej skuteczności, np. zawierającymi olejki eteryczne i kwasy organiczne.

Specjaliści wyjaśniają, że dodatkowy zabieg w okresie bezczerwiowym skutkuje obniżeniem porażenia początkowego pszczół, co rzutuje bezpośrednio na niższe porażenie pszczół latem.

- Zimowe zwalczanie można wykonać w zasadzie tylko Apiwarolem (Biowet Puławy) i preparatami zawierającymi kwas szczawiowy. Wówczas w zupełności wystarczy jeden zabieg wymienionymi preparatami, aby uzyskać zadowalający rezultat. Niestety preparaty te wymagają odpowiednich warunków stosowania, a dokładnie temperatury zewnętrznej. Dla preparatów z kwasem szczawiowym minimalna temperatura stosowania to 3 stopnie Celsjusza, a dla skutecznego działania Apiwarolu temperatura musi być wyższa od 10 stopni Celsjusza dla rozluźnienia kłębu zimowego - uściślają.

Czesław Wejner, pszczelarz z 50-letnim doświadczeniem, pierwszy raz słyszy o konieczności leczenia pszczół zimą. - To znak czasów, wpływ zmian klimatu. Kiedyś leczyło się pszczoły wiosną i jesienią. Zabiegi zimą to dla mnie nowość - komentuje.

Źródło: Instytut Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach, Komunikat został przygotowany w ramach realizacji Dotacji Celowej 2023 finansowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zadanie 6.5 „Monitoring wpływu ochrony roślin na owady zapylające”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska