Od pandemii ogrody działkowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wiele z nich skorzystało z grantów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach programu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”.
- To było przedsięwzięcie pionierskie. Udało się nam wesprzeć 543 rodzinne ogrody działkowe. Trafiło do nich 47 mln zł. Za tę kwotę zrealizowano inwestycje na ponad 5 tys. hektarów terenów zielonych – tymi słowami Ryszard Zarudzki, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, podsumował projekt w trakcie konferencji w Warszawie.
Joanna Książek-Wieder, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zwróciła uwagę na założenia przedsięwzięcia: - Skupiliśmy się na poprawie jakości życia człowieka w środowisku i adaptacji do zmian klimatu. Tereny zielone w zabetonowanych miastach, szczególnie w pandemii, okazały się szczególnie cenne – stwierdziła.
Z kolei Dominik Bąk, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyraził radość z powodu zainteresowania, jakim cieszyło się to prekursorskie wsparcie:
- Działkowcy przez lata udowadniają, że ze środowiska można korzystać i działać na jego rzecz. Państwa zaangażowanie jest dla nas motywacją i inspiracją – podkreślił w swoim wystąpieniu.
Zgodnie z projektem „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”., 70 proc. przyznanych funduszy trzeba było przeznaczyć na działania prośrodowiskowe. W swoim stanowisku z okazji podsumowania projektu, Krajowy Zarząd PZD zwrócił też uwagę na konieczność modernizacji infrastruktury ogrodowej, a zwłaszcza ogrodzeń, sieci wodociągowych i energetycznych.
Jakie działki można kupić w Kujawsko-Pomorskiem pod koniec sezonu 2023? Sprawdźcie w naszej galerii.
