Odkręcasz kurek i płynie. Zimna, ciepła - proszę bardzo. I to zarówno w kuchni, jak i łazience. Dostęp do wody w naszych domach jest prosty i wydaje się zupełnie oczywisty. A konieczność noszenia jej ze studni - niestety, wciąż są osoby na to skazane - kojarzy się nam ze... średniowieczem.
I jest to skojarzenie jak najbardziej poprawne. O czym przekonać się możemy grając w „Waterworks!”.
Gra ma naukowe fundamenty
„Waterworks!” to darmowa, strategiczna gra komputerowa opowiadająca o dawnym systemie doprowadzania wody do Grudziądza.
- Gracz jest odpowiedzialny za zaopatrzenie średniowiecznego miasta w wodę i musi wykorzystać swoje umiejętności, aby zadbać o to, by w każdym domu była wystarczająca ilość wody. Zatrudnia nosiwodów, rozbudowuje sieć wodociągów, rozwija technologie i stosuje nowe wynalazki - fabułę gry przedstawia dr Wacław Kulczykowski z Uniwersytetu Gdańskiego. To jego badania historyczno-archeologiczne, prowadzone na wydziale historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, stały się podstawą do stworzenia gry „Waterworks!”. Na ekran komputerów założenia te przeniósł programista Mateusz „scriptwelder” Soklaszczuk, który jest autorem gry.
Czasem trzeba zgasić pożar
Aby odnieść sukces w zabawie, trzeba wybrać najkorzystniejszą strategię, trzeba zbudować sieć wodociągów i studni, ale nie tylko, bo także na przykład gasić pożary, które czasami wybuchają w mieście.
„Waterworks!” to prosta przeglądarkowa gra, po której nie należy spodziewać się superefektów czy graficznych fajerwerków. Za to fabuła może wciągać. No i naukowe fundamenty sprawiają, że gra jest nie tylko rozrywką, bo ma ona także walory edukacyjne.
Przejście tej gry na poziomie łatwym zajmuje około 1,5 godziny. A poziomy trudności są cztery.
Co ważne: w „Waterworks!” zagrać można zupełnie za darmo. Gra jest dostępna TUTAJ
Gra sfinansowana została ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wodociągi z historią
Wśród patronów tej gry jest spółka Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia w Grudziądzu. Jej korzenie co prawda nie sięgają aż średniowiecza, ale 121 lat to też piękny wiek. Bo warto wiedzieć, że wodociąg miejski w Grudziądzu uruchomiono 23 grudnia 1899 roku. Firma działała wówczas pod nazwą Wasserwerk Graudenz.
A legenda - może prawdziwa, może nie, historycy się o to spierają - mówi, że w projektowaniu wodociągów w Grudziądzu, podobnie jak w wielu innych miastach Pomorza oraz Warmii pomagał Mikołaj Kopernik. A jeśli to prawda, to dzięki tej grze każdy może być jak... Kopernik.
