Zakończyły się wieloletnie starania władz samorządowych oraz organizacji społecznych o pozyskanie zespołu dworsko-parkowego w Parchaniu (gm. Dąbrowa Biskupia), należącego przed laty do gen. Władysława Sikorskiego. Posiadłość tę nabył na mocy ustawy o osadnictwie wojskowym z lat dwudziestych ubiegłego wieku, po odsunięciu przez Józefa Piłsudskiego od pełnienia eksponowanych stanowisk wojskowych.
- W Parchaniu, w latach 1928-1939, generał Sikorski spędzał miesiące wiosenno-letnie, razem z żoną Heleną i córką Zofią, często też odwiedzał Inowrocław. Pod koniec sierpnia 1939 wyjechał do Warszawy. Nie otrzymawszy żadnego przydziału wojskowego, z chwilą wybuchu wojny wyjechał przez Rumunię do Francji - wspomina Barbara Kwiatkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Parchaniu, prowadzącą od 28 lat szkolną izbę pamięci, poświęconą Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych i premierowi rządu na Uchodźstwie.
Dziś Parchanie to ważne miejsce pamięci o Władysławie Sikorskim. W izbie pamięci zgromadzono wiele pamiątek po generale. - Najciekawsze eksponaty to zdjęcia i dokumenty, przekazane przez panią Zofię Wojtasik, wnuczkę siostry generała, która jest z nami w stałym kontakcie. Zdjęcia przedstawiają codzienne życie rodziny Sikorskich oraz wiele portretów. Ważnym eksponatem jest replika munduru generała - przypomina B. Kwiatkowska.
Dodajmy, że w 1981 r. w Parchaniu odsłonięto pomnik w formie obelisku, poświęconym temu mężowi stanu. 4 lipca każdego roku, w dniu tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem, pod tym monumentem są składane kwiaty. W kościele zaś jest odprawiana msza św. w intencji generała.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Zdaniem Romana Wieczorka, wójta Dąbrowy Biskupiej, znaczenie Parchania w kultywowaniu pamięci generała Sikorskiego wzrośnie po utworzeniu ośrodka jego imienia. Na ten cel będą adaptowane pomieszczenia w dworku, zamieszkałym dotąd przez trzy rodziny. Ostatnio udało się pokonać wszystkie przeszkody, umożliwiające osiągnięcie celu. Gmina otrzyma bowiem nieodpłatnie od Agencji Nieruchomości Rolnych zespół dworsko-pałacowy, a od Agencji Mienia Wojskowego, także nieodpłatnie, trzy mieszkania w Inowrocławiu. Wspomniane rodziny wyraziły zgodę na przeprowadzkę.
Rada gminy podjęła stosowne uchwały. Ośrodek Pamięci Generała Władysława Sikorskiego stanie się centralnym miejscem Jego pamięci, a także będzie pielęgnował tradycje Wojska Polskiego. Szczegółową koncepcję opracuje społeczny komitet, zrzeszający historyków, m. in. Tomasza Łaszkiewicza i Edmunda Mikołajczaka.
- Ośrodek ma spełniać rolę edukacyjną i kulturalną. Współpracujemy też z wojewódzkim konserwatorem zabytków. On zadecyduje o tym jakie zmiany w adaptacji dworku będą dopuszczalne - powiedział wójt Roman Wieczorek.
Pogoda na dzień (25.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news