Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożary wysypisk śmieci w Polsce to wielki problem! Szkodzą naszemu zdrowiu [wideo]

AGW
- Do środowiska zostały uwolnione niebezpieczne dla zdrowia substancje, w tym metale ciężkie, które mogą uszkadzać układ nerwowy, krwionośny i oddechowy - alarmuje prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski z Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej.

W maju pożar na wysypisku śmieci w Giebni w powiecie inowrocławskim. Z ogniem walczyło tam 40 strażaków. 9 lipca wybuchł pożar składowiska śmieci w Wielowsi pod Inowrocławiem. Z ogniem walczyło 20 zastępów. Tego samego dnia paliło się dzikie wysypisko w Bydgoszczy, przy ul. Mazowieckiej.

Do senatu trafił przyjęty przez sejm projekt ustawy dotyczący gospodarki odpadami, który ma być rozwiązaniem problemu. "Zmiany w gospodarce odpadami będą dot. m.in. wydawania zezwoleń i kontroli. Bardzo ważnym elementem jest wzmocnienie Inspekcji Ochrony Środowiska, której kontrola będzie możliwa przez całą dobę", mówił we wtorek 10 lipca w TVN24BiS minister Henryk Kowalczyk.

Sytuacją zaniepokojony jest Greenpeace Polska, który przestrzega przed konsekwencjami dla środowiska i ludzi. - Skala pożarów i wyniki naszych analiz są zatrważające. Płonące odpady stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Należy jak najszybciej podjąć kroki, by winni ponieśli odpowiedzialność, dlatego zgłosimy sprawy do RDOŚ. Minister środowiska powinien też wzmocnić instytucje odpowiedzialne za kontrolę takich miejsc, jak magazyny odpadów, by miały one realne narzędzia ochrony środowiska naturalnego i zdrowia ludzi. Również strona społeczna powinna uzyskać dodatkowe uprawnienia w postępowaniach dotyczących przestępstw przeciwko środowisku – powiedziała Magdalena Figura z Greenpeace Polska.

- Do środowiska zostały uwolnione niebezpieczne dla zdrowia substancje, w tym metale ciężkie, które mogą uszkadzać układ nerwowy, krwionośny i oddechowy. W próbkach wykryto również duże stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, których toksyczność jest niezmiernie wysoka - mówi prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski z Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej.

Greenpeace Polska przygotował film poświęcony pożarom składowisk i skażeniu gleby:

Od początku roku doszło do ponad 80 pożarów w składowiskach odpadów. Greenpeace przypomina, że przed problemem ostrzegała w marcu 2017 roku Najwyższa Izba Kontroli. Zwraca też uwagę na to, że jednym z kluczowych elementów naprawy systemu jest wzmocnienie i zwiększenie finansowania inspekcji ochrony środowiska. Greenpeace i Towarzystwo na rzecz Ziemi znalazły się wśród organizacji pozarządowych, które złożyły do Ministerstwa Środowiska uwagi do nowelizacji ustawy o odpadach.

Potrzebujemy gruntownej reformy gospodarki odpadami w Polsce. Obecnie Ministerstwo Środowiska skupia się na najpilniejszej sprawie ugaszenia pożarów. Jednak ważne jest też rozwiązanie źródła problemu, a nie tylko skutków. Problemem jest rosnąca góra odpadów, z którymi nie ma co zrobić. Należy redukować odpady u źródła i usprawnić system selektywnej zbiórki, tak aby były one w jak największym stopniu poddawane recyklingowi, a nie składowane czy palone. Ta reforma jest też konieczna, żeby Polska mogła osiągnąć poziom recyklingu, do którego zobowiązaliśmy się w Unii Europejskiej - powiedział Paweł Głuszyński z Towarzystwa na rzecz Ziemi.

Pożary wysypisk śmieci w Polsce to wielki problem! Szkodzą naszemu zdrowiu [wideo]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska