Toruń. Pogrzeb prof. Zawackiej

(fot. fot. Lech Kamiński)
Już od rana w sobotę w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, gdzie wystawiona była trumna ze zwłokami gen. Zawackiej mieszkańcy regionu mogli oddać hołd zmarłej i wpisać się do księgi kondolencyjnej.
W imieniu prezydenta RP w katedrze św. Janów gen. Elżbietę Zawacką żegnał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Aleksander Szczygło.
W pożegnaniu legendarnej Cichociemnej wziął również udział profesor Władysław Bartoszewski, który reprezentował premiera.
- To wielki zaszczyt, że mogę osobiście żegnać gen. Zawacką - mówił prof. Bartoszewski.
Nie zabrakło też osób z najbliższego otoczenia gen. Zawackiej, którzy znali ją wiele lat i podkreślali, jak niezwykłą była osobą.
- Drugiej tak dzielnej Polki nie było i chyba już nie będzie - mówił Kazimierz Mierowski, sąsiad gen. Zawackiej.
W ostatniej drodze gen. Zawackiej towarzyszyło też blisko dwa tysiące mieszkańców Torunia, regionu i delegacje z całej Polski.
Pogrzeb odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, więc uroczystość miała wyjątkową oprawę.
Gen. Elżbieta Zawacka została pochowana na cmentarzu św. Jerzego.
Elżbieta Zawacka
Zo, Sulica, Zelma
Generał brygady Generał brygady
Kariera wojskowa: w służbie od 1939
Stanowiska: kurierka KG AK
Główne wojny i bitwy: wojna obronna Rzeczypospolitej, II wojna światowa
Odznaczenia: Order Orła Białego Order Virtuti Militari (V klasy) Order Virtuti Militari (V klasy) Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Walecznych czterokrotnie Krzyż Walecznych piąty raz
Elżbieta Zawacka, ps. "Zelma", "Sulica", "Zo" (ur. 19 marca 1909 w Toruniu, zm. 10 stycznia 2009 w Toruniu) - kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna kobieta wśród cichociemnych, emerytowana profesor doktor habilitowana Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, druga Polka w historii Wojska Polskiego awansowana na stopień generała brygady.