https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznać kulturę innych ludzi i narodów - cudzoziemcy w szkole

(ever)
Pamiątkowe zdjęcie pod choinką - troje cudzoziemców wraz z dyrektorem Wiesławem Łupiną oraz Katarzyną Boińską i Anną Ćwiklińską, nauczycielkami angielskiego.
Pamiątkowe zdjęcie pod choinką - troje cudzoziemców wraz z dyrektorem Wiesławem Łupiną oraz Katarzyną Boińską i Anną Ćwiklińską, nauczycielkami angielskiego. ever
Brazylijka, Australijczyk i student z Kambodży zawitali do brodnickiego liceum. Praktykanci przez tydzień prezentowali polskim uczniom kulturę i religię w swoich krajach.

- To nie pierwsza wizyta obcokrajowców w naszej szkole - mówi Wiesław Łupina, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy. - Współpracujemy z toruńskim uniwersytetem i co jakiś czas gościmy studentów z innych krajów. Takie spotkania uczą tolerancji wobec innych i pogłębiają umiejętność posługiwania się językiem angielskim.

Przeczytaj także:Brodnica. Niemcy piją, Polacy kradną

Troje studentów przyjechało do Polski w ramach projektu Enter Your Future, przygotowanego przez międzynarodową organizację studentów AIESEC Polska. W czasie warsztatów z uczniami prowadzonych przez lektorów wolontariuszy z zagranicy poruszane są różnorodne tematy związane z kulturą, historią, geografią, przedsiębiorczością i tolerancją.

Przez tydzień z uczniami 29 klas brodnickiego liceum spotykała się Giovana Saito Bertho z Brazylii, Oudom Keg Korm Z Kambodży oraz Siddharth Singh z Australii. Dla słuchaczy przygotowali pokazy multimedialne, prezentujące życie i osiągnięcia swoich krajów. Zajęcia prowadzili w języku angielskim.

- Cieszę się, że mogłem przyjechać do Polski - mówi Siddharth Singh z Australii. - Polacy są bardzo otwarci, mili i sympatyczni, ale wasz język jest bardzo trudny. Zaskoczyła mnie wysoka pozycja rodziny w polskim społeczeństwie. W Australii jest inaczej. W moim kraju młodzi szybko opuszczają dom rodzinny i żyją na własny rachunek.

Jadąc do Polski uważali, że jadą do kraju zimnego. Ludzie będą chłodni dla cudzoziemców, a na ulicach zobaczą wielkie zaspy śnieżne.

- Okazało się, że nie jest wcale tak mroźno, a ludzie są bardzo gościnni - dodaje Giovana z Brazyli. - Chciałam zobaczyć śnieg, bo nigdy go nie widziałam. Zrobił na mnie ogromne wrażenie.

Projekt jest realizowany aktualnie w dwunastu województwach, ze szczególnym uwzględnieniem największych miast. Pakiet warsztatów w jednej szkole, to pięć dni zajęć prowadzonych przez troje praktykantów. Projekt objęty został patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska