Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj legendy, które powstały po bitwie pod Płowcami

Jolanta Mlodecka
Jolanta Mlodecka
Z bitwą pod Płowcami związanych jest wiele legend.

O Florianie Szarym i herbie Jelita

Pod koniec dnia, po skończonej walce, Łokietek ze swymi przybocznymi objeżdżał pobojowisko. Zatrzymał się, słysząc czyjeś jęki. Na ziemi, wśród połamanych wozów, leżał polski rycerz. Trafiony trzema kopiami w brzuch, podtrzymywał wypływające jelita. Był to Florian z rodu Szarych. Poruszony król kazał zająć się cierpiącym. Florian miał wówczas powiedzieć: - Nie tyle bolą mnie rany, co zły sąsiad.
Przyjęto, że mówiąc o złym sąsiedzie, Florian Szary myślał o Zakonie Krzyżackim. Trudności wewnętrzne królestwa nie tyle zagrażały Polsce, co podstępni rycerze zakonni. Łokietek nadał Florianowi i jego potomkom herm Jelita. Na tarczy herbowej widnieją pamiętnie trzy kopie. Rycerz wyzdrowiał, zarówno on, jaki i jego następcy, szczycili się herbem zyskanym na płowieckich polach.

O cmentarnym kamieniu

Na cmentarzu rycerstwa polskiego poległego w bitwie wzrok przyciąga duży kamień. W jego górnej części znajduję się duże wgłębienie. Prawdopodobnie kamień ów służył jako chrzcielnica bądź kropielnica w istniejącym w owych czasach drewnianym kościółku. Tradycja każe nam jednak wierzyć, iż w owym kamieniu wypełnionym wodą strudzony Łokietek obmywał po bitwie ręce i miecz swój.

Wdowina

Płowiecka bitwa dobiegała końca. Biskup Maciej nakazał pogrzebanie zabitych. Nad poległymi zebrały się kobiety: matki, żony, siostry. Opłakiwały swoich najbliższych. Ich łzy mieszały się z krwią poległych, a było ich tak wiele, że powstało grzęzawisko. Mieszkańcy Płowiec od niepamiętnych czasów ów staw wśród łąk nazywają Wdowiną, jako że z łez wdów powstał. Woda w nim nie wysycha nigdy, a i płacz czasami usłyszeć można.

Zobacz również: Trzecie dziecko może śmiecić za darmo, ale trzeba to zgłosić

Łokietkowa Lipa

Ginie już pamięć o Łokietkowe Lipie. Jeszcze w latach osiemdziesiątych minionego wieku w starej alei parkowej budziła podziw i zainteresowanie swą wielkością i dostojeństwem. Na pniu ktoś zawiesił święty obrazek. Mówiono, że drzewo rośnie właśnie w tym miejscu, z którego Łokietek dowodzić miał bitwą. Mówiono też, że to w jego cieniu strudzony po bitwie odpoczywał. Nie brakło też głosów, które twierdziły, iż to właśnie na pamiątkę zwycięstwa król lipę zasadzić raczył. Trwanie prastarej lipy przerwała jedna z szalejących na świadczą nieliczne pozostałe okazy.

Smużki

W samszyckim lesie jazda polska przygotowywała się do bitwy. Wędrując z Płowiec w tamtą stronę mija się pole zwane smużki. Nazwa pochodzi o rycerzy Smugów, którzy wedle tradycji wielce odznaczyli się w płowieckiej bitwie. Wiosną i jesienią świeżo zaorane pole w blasku zachodzącego słońca często mieni się krwawo, przypominając - jak mówią - krew przelaną w czasie bitwy.

Krzyżackie zjawy

Jeszcze w XIX w. żywa była w Płowcach opowieść o krzyżackich zjawach. Przy blaski księżyca wyglądającego zza czarnych chmur pojawili się rycerze zakonni. Na karych koniach mknęli po polach. Wiatr rozwiewał białe płaszcze zdobione czarnym krzyżem. W połowie nocy z pieniem koguta zniknęli, pędząc ku pruskiej granicy wzdłuż linii Żalów, dawnych cmentarzy pogańskich. Długo jeszcze słychać było przerażający tętent i szczęk oręża. W mieszkańcach Płowiec zjawy te budziły grozę, Wierzono, że każde ich pojawienie się stanowi zapowiedź wojny, biedy, nieszczęścia.

Opowieść dzwonnika

Po bitwie płowieckiej spełniono chrześcijański obowiązek wierząc, że poległych, tak swoich, jak i wrogów, należy pogrzebać i w modlitwie o nich pamiętać. Przed wielu, wielu laty dzwonnik płowieckiego kościoła snuł niezwykłe opowieści. Po dzwonach na wieczorny Anioł Pański pochowani na cmentarzu znaczniejsi wodzowie Krzyżaków jęczeć poczynali. Czasami nawet mogiły się otwierały. Widocznie z przegraną pogodzić się nie mogli...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska