Niepubliczną szkołę prowadzi we wsi Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza. Od pewnego czasu staje się ona popołudniami "centrum edukacji dla młodych i starych". Tak nazywa się projekt, który realizowany będzie w Olszewce do styczna 2010 r.
Uczą za darmo.
Dla mieszkańców sołectwa przygotowano cały szereg bezpłatnych zajęć.
Dorosłym proponowano np. warsztaty tańca regionalnego i towarzyskiego, a dzieciom i młodzieży - kurs tańca nowoczesnego i regionalnego. W ramach projektu odbywają się też warsztaty wokalne dla młodzieży, kurs haftu krajeńskiego oraz kurs języka angielskiego dla dorosłych i dzieci.
Szkolą się też nauczyciele z Olszewki, by móc prowadzić zajęcia nie tylko z dziećmi. W ramach projektu przygotowano dla nich szkolenie pt. "Jak uczyć dorosłych na wsi". Niektóre zajęcia z psychologami i dydaktykami organizowane są dla nich w Bibliotece Pedagogicznej w Nakle.
Inicjatywa oddolna
Projekt przygotowała Bernadeta Tadych- Manuszewska, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Olszewce, która jest działaczem stowarzyszeniu. Na jego realizację wywalczono dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jak dowiedzieliśmy się - stowarzyszenie otrzymało unijne pieniądze przeznaczone na wspieranie oddolnych inicjatyw edukacyjnych na wsiach.
Labirynt w Olszewce?
W październiku grupa mieszkańców sołectwa, w tym osoby zaangażowane w projekt, pojechała zbierać doświadczenia w Bory Tucholskie.
Odwiedzili m.in. "Wioskę chleba" w Janiej Górze, obejrzeli labirynt kontemplacyjny obsadzony tujami w Tleniu, który wykonał leśnik Marek Lejk. -
Powstał zamysł, aby podobny labirynt założyć w sołectwie Olszewka, np. w Lubaszczu - informuje dyrektor Tadych - Manuszewska.