Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności. W Kujawsko-Pomorskiem były zastrzeżenia

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Nieprawidłowości dotyczyły upraw: borówki, buraka cukrowego, cukinii, czereśni, jabłek, kapusty pekińskiej, kminku, kopru, kukurydzy, mieszanek zbożowych, ogórków, pietruszki, pomidorów, porzeczek, pszenicy, rzepaku ozimego i selera
Nieprawidłowości dotyczyły upraw: borówki, buraka cukrowego, cukinii, czereśni, jabłek, kapusty pekińskiej, kminku, kopru, kukurydzy, mieszanek zbożowych, ogórków, pietruszki, pomidorów, porzeczek, pszenicy, rzepaku ozimego i selera Pixabay
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy podsumował prawidłowość stosowania środków ochrony roślin przez producentów rolnych w 2023 r. Zastrzeżenia dotyczyły blisko 17 proc. próbek przebadanych w Kujawsko-Pomorskiem.

- W 2023 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pobrano do badań 274 próby z 56 gatunków owoców, warzyw i roślin upraw rolniczych – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. - W 46 badanych próbkach (tj. 16,7 proc,) badania laboratoryjne wykazały nieprawidłowości dotyczące zastosowania środków ochrony roślin niedopuszczonych do stosowania w danej uprawie, w tym niedopuszczonych do stosowania na terenie Unii Europejskiej.

Cztery próby poza normą

Nieprawidłowości dotyczyły upraw: borówki, buraka cukrowego, cukinii, czereśni, jabłek, kapusty pekińskiej, kminku, kopru, kukurydzy, mieszanek zbożowych, ogórków, pietruszki, pomidorów, porzeczek, pszenicy, rzepaku ozimego i selera.

- W czterech próbach pobranych przed zbiorem stwierdzono przekroczenia najwyższego dopuszczalnego poziomu (NDP) pozostałości środków ochrony roślin – informuje WIORiN. - W żadnej z pobranych prób po zbiorach nie stwierdzono pozostałości przekraczającej NDP, w związku z czym nie zaistniała konieczność uruchamiania procedury wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych (RASFF).

Producenci niewłaściwie stosujący pestycydy dostali mandaty na łączną kwotę 13.600 zł. - Wydano również 13 decyzji zakazujących wykonywania zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych do czasu ukończenia szkolenia podstawowego w wymaganym zakresie oraz uzyskania zaświadczenia o ukończeniu tego szkolenia – uzupełnia WIORiN.

Powiadamiają ARiMR

Każdy przypadek niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin został przekazany do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Podejmowane działania mają przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywności wprowadzanej do obrotu. Badań pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych to priorytetowe zadanie PIORiN.

Badania laboratoryjne prowadzone są przez Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Centralne Laboratorium – Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu.

Źródło: WIORiN Bydgoszcz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska