Bezrobocie w powiecie brodnickim
Bezrobocie w powiecie brodnickim
grudzień 2003 - 8330 bezrobotnych
grudzień 2004 - 8040 bezrobotnych
grudzień 2005 - 747 bezrobotnych
Mieszkańcy Brodnicy i okolic mogą znaleźć pracę tu, na miejscu i w okolicy?
- Tak.
To skąd tyle szumu wokół bezrobocia?
- W każdym miesiącu dysponujemy kilkadzięsięcioma ofertami pracy, a zdarza się, że brakuje chętnych do podjęcia pracy.
Niemożliwe?
- Nie każdy jest zainteresowany pracą, która mu nie odpowiada, a którą możemy zaproponować. Jest wiele osób, które są zarejestrowane jako bezrobotne, ale mimo to pracują. To przede wszystkim ludzie młodzi. Niestety, nie zdają sobie sprawy, że czas ten nie dolicza im się do stażu pracy i w późniejszych latach mogą to poważnie odczuć.
Dlaczego zatem decydują się pracować "na czarno" nadal będąc w rejestrze osób bezrobotnych?
- Przede wszystkim ze względu na bezpłatne usługi medyczne, do których mają prawo.
Wracając do tematu braku chętnych do podjęcia pracy...
- ... jest wiele ofert dla pracowników fizycznych, dla stolarzy. Jest grupa ludzi, którzy kapryszą, nie chcą podjąć pracy, która jest poniżej ich kwalifikacji.
Przykłady zatrudnienia w 2005 r.
Przykłady zatrudnienia w 2005 r.
lipiec - 454 osoby
sierpień - 220 osób
grudzień - 172 osoby
- Dlatego, że nie są do niej przygotowani, nie mają predyspozycji do wykonywania jakiegoś zawodu, szkolili się w innym kierunku?
- Jeśli ktoś chce pracować, to ma wiele możliwości, by podjąć pracę, nawet jeśli nie jest to do końca to, co chciałby robić.
- Jak PUP rozwiązuje te problemy?
- Organizujemy kursy dla osób bezrobotnych. Każdy kto jest zarejestrowany jako osoba bezrobotna może wziąć w nich udział. Jeśli zgłosi się ktoś, kto przedstawi zaświadczenie, że zostanie zatrudniony po skończeniu danego kursu, my go sfinansujemy. Jeśli będzie więcej osób, a kurs będzie odbywał się w innym mieście, zwrócimy również koszty dojazdu. Ponadto organizujemy kursy dla całych grup. Dzięki nim można podnosić kwalifikacje, zdobywać nowe oraz zmieniać je.
- Komu łatwiej znaleźć pracę kobietom czy mężczyznom?
- Zdecydowanie mężczyznom. Jest więcej zakładów pracy, w których mogą zostać zatrudnieni. Również większość ofert jest skierowana właśnie do mężczyzn. Stolarze, spawacze, szwaczki to zawody na które, niestety, brak chętnych zarówno z Brodnicy, jak i powiatu. Korzystają na tym mieszkańcy powiatu nowomiejskiego, rypińskiego, wąbrzeskie-go. Chcą mieć pracę i dojeżdżają do Brodnicy, bo jest tu wiele firm oferujących zatrudnienie.
