Strażnik działu ochrony, wychowawca działu penitencjarnego, lekarz, pielęgniarz czy ratownik medyczny oraz psycholog działu penitencjarnego to wybrane spośród aktualnych ofert pracy w Służbie Więziennej w Polsce. W 2024 roku miało zostać przyjętych do SW co najmniej 1500 osób. Tak wynikało z zapowiedzi, wydanej jesienią 2023 roku przez poprzedniego Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, płk Jacka Kitlińskiego. W marcu br. pojawiła się z kolei informacja, iż w SW występują 1802 wakaty i w porównaniu z poprzednimi latami, to i tak niewiele. Przedstawiciele SW zaznaczali wówczas, że sytuacja kadrowa jest opanowana i nie ma powodów do obaw.
Ilu jest funkcjonariuszy SW
Zapytaliśmy w SW, ile osób już podjęło zatrudnienie w jej strukturach od stycznia tego roku. - Od początku bieżącego roku do 1 lipca 2024 roku zatrudnionych zostało 1494 funkcjonariuszy SW - informuje zespół prasowy Centralnego Zarządu Służby Więziennej. - Według stanu na dzień 1 lipca 2024 roku, zatrudnionych było 26562 funkcjonariuszy SW.
Temat kłopotów kadrowych, występujących w więziennictwie, przedstawiciele zespołu prasowego również poruszają. - Największe problemy z liczbą kandydatów występują w części jednostek penitencjarnych, szczególnie ulokowanych w dużych aglomeracjach miejskich oraz w miejscowościach, gdzie występuje zauważalna konkurencja na rynku pracy. Fluktuacja kadry jest zjawiskiem naturalnym, powodującym stałe działania mające na celu zapewnienie odpowiedniej do potrzeb liczby kandydatów do służby. Na chwilę obecną trudno jest oszacować liczbę planowanych przyjęć w roku 2025, gdyż uwarunkowana jest ona liczbą planowanych zwolnień ze służby w roku 2025. Aktualnie na różnych etapach postępowania kwalifikacyjnego przyjęcia do formacji dodatkowo jest jeszcze około 1600 osób.
Kto może pracować w SW
W strukturach SW szansę na zatrudnienie mają obywatele Polski, posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe i uregulowany stosunek do służby wojskowej. Kandydaci muszą posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby, korzystać z pełni praw publicznych i dać rękojmię prawidłowego wykonywania zadań. Nie mogli być skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe. Muszą również dać rękojmię zachowania tajemnicy.
Nabór do Służby Więziennej
SW prowadzi dwa rodzaje rekrutacji: wewnętrzną, czyli dla osób już zatrudnionych w jej strukturach, ale chcących przejść na inne stanowisko, oraz zewnętrzną, a więc dla kandydatów, którzy mają zamiar wstąpić do SW. Rekrutacja do SW obejmuje kilka etapów. Najpierw następuje ocena złożonych dokumentów i tzw. wstępna kwalifikacja kandydatów (tym zajmuje się komisja ds. naboru). Później kandydat jest zapraszany na rozmowę kwalifikacyjną, która trwa przeważnie kilka, kilkanaście minut. Następny etap stanowi swoisty sprawdzian, tzn. test wiedzy, obejmujący 30 pytań, z zakresu funkcjonowania władzy publicznej, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Potem komisja kwalifikacyjna zajmuje się uzyskaniem informacji o kandydacie z Krajowego Rejestru Karnego. Dalszy etap to test sprawności fizycznej kandydata. Ten test obejmuje skok w dal, rzut piłką lekarską, skłony oraz biegi.
Każdy z członków komisji przydziela kandydatowi punkty po rozmowie kwalifikacyjnej, potem wyciągana jest średnia. Do punktów z rozmowy kwalifikacyjnej dodaje się te z testu wiedzy, testu sprawności fizycznej oraz punkty za wykształcenie i dodatkowe kwalifikacje - wyjaśnia SW.
Po tym wyłaniani są kandydaci, którzy przejdą do kolejnego etapu naboru. Wtedy zostanie przeprowadzone postępowanie sprawdzające, jeżeli kandydat stara się o stanowisko służbowe z dostępem do informacji niejawnych o klauzuli „poufne” albo wyższej oraz gdy nie posiada odpowiedniego poświadczenia bezpieczeństwa. Później powstaje ranking kandydatów, którzy pozytywnie ukończyli etap wstępny i sprawdzający. Dalej kandydata czekają badania przez komisję lekarską. Jeżeli przejdzie on je pozytywnie, ostatnim krokiem w procesie rekrutacji jest wybór jednostki, dysponującej wakatem.
Personel SW czekają zmiany. Tzw. ucywilnianie Służby Więziennej nie jest głównym celem, chociaż etapami - przynajmniej w wybranych pionach SW - powinno być realizowane i powinno się sprawdzić. Tak wskazywał w marcu 2024 roku płk Andrzej Pecka, od stycznia br. nowy Dyrektor Generalny Służby Więziennej.