Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w komisji wyborczej - jak wyglądała ona od środka? Ile można było zarobić? [STAWKI]

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pracując w komisji wyborczej, można zarobić od 350 zł (zwykły członek) do 500 zł (przewodniczący komisji).
Pracując w komisji wyborczej, można zarobić od 350 zł (zwykły członek) do 500 zł (przewodniczący komisji). Arkadiusz Wojtasiewicz
Szkolenia, czyli przygotowania, przebiegały online. Praca w komisji była już stacjonarna. Niby standardowa. Niestandardowo wyglądała za to komisja w przyłbicach.

- Najwięcej pracy mamy podczas wyborów samorządowych, bo wtedy jest najwięcej kandydatów. Najszybciej idzie nam właśnie przy wyborach prezydenckich - mówi Radosław Rataj, szef jednej obwodowej komisji wyborczej w Bydgoszczy.

To, że wybory prezydenckie odbyły się z opóźnieniem, nie oznacza, że przygotowania też zaczęły się później. - Do komisji zgłosiłem się na ochotnika w kwietniu, gdy jeszcze w planach były wybory w pierwotnym terminie, czyli 10 maja - dodaje bydgoszczanin.

Wybory w dobie pandemii

Tak się jednak potoczyło, że wybory przesunięto o ponad 1,5 miesiąca. Wszystko przez te wyjątkowe, koronawirusowe czasy.
Praca w obwodowych komisjach wyborczych też wyglądała wyjątkowo. - Zamiast szkoleń stacjonarnych, przygotowujących osoby do zasiadania w komisji, były szkolenia przez internet - dodaje pan Radosław, na co dzień nauczyciel Technikum Menedżerskiego w Bydgoszczy. - Każdy z nas musiał zapoznać się z materiałami instruktażowymi, m.in. filmikami w sieci. Pierwsze bezpośrednie spotkanie, czyli na miejscu, mieliśmy 19 czerwca.

Praca w obwodowych komisjach wyborczych podczas wyborów prezydenckich 2020 wyglądała wyjątkowo.

Jego OKW ma nr 10 i mieści się w Zespole Szkół nr 16. Tutejsza komisja liczy 11 osób. - Gdy się spotkaliśmy, mieliśmy swoje, czyli prywatne, maseczki lub przyłbice oraz rękawiczki. W naszym gronie wybraliśmy członków, przewodniczącego i jego zastępcę - kontynuuje nasz rozmówca. - Nie pierwszy raz zasiadam w komisji. Mnie ponownie przypadł zaszczyt kierowania nią.

Zaraz po pierwszym stacjonarnym zebraniu udał się do ratusza, żeby zdać protokoły z tegoż zebrania. Wtedy też otrzymał przyłbice dla ludzi ze swojej komisji, no i dla siebie. - Dzień przed wyborami odebrałem natomiast, łącznie z dokumentami, płyny do dezynfekcji. Wcześniej ponownie musiałem stawić się w lokalu, w którym zasiądzie nasza komisja, „dziesiątka”. Trzeba było sprawdzić, czy na miejscu są m.in. flagi, godło oraz czy stoliki są w bezpiecznej odległości.

Nastała niedziela. - Punktualnie o godz. 6 otworzyliśmy lokal wyborczy - zaznacza pan Radosław. - Komisja pracuje na dwie zmiany. Pierwsza przychodzi na 6.00 i jest do 13.30. Druga zmiana zaczyna się właśnie o 13.30, a kończy o 21.00.

I dodaje: - W naszym obwodzie uprawnionych do głosowania jest 2300 osób. W lokalu nie mogło przebywać jednocześnie więcej niż 6 głosujących. To dlatego, że tyle w sali znajduje się stanowisk do głosowania. Zwracaliśmy uwagę osobom wchodzącym bez maseczek. Przed wejściem musiały też użyć płynu do dezynfekcji rąk.

Nawet 500 plus

Gdy lokal wyborczy zostaje zamknięty, w środku pozostają ludzie z drugiej zmiany. Dołączają do nich z pierwszej. Zaczyna się wielkie liczenie głosów. Praca kończy się krótko przed północą albo nawet po północy.

To jednak praca, która popłaca. Szeregowy, czyli członek komisji, dostaje 350 złotych na rękę. Dieta zastępcy przewodniczącego wynosi 400 zł, a szefa komisji - 500.

Jeśli sytuacja się powtórzy, czyli dojdzie do drugiej tury, stawki będą te same.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska