
Czy potrafisz odnaleźć się w świecie cyfryzacji i nowych technologii? Nie są to puste slogany, ale pojęcia odzwierciedlające zmiany w otoczeniu człowieka, również na rynku pracy. Zobacz, czy wiesz, co czeka pracowników w przyszłości.

Cyfryzacja miejsc pracy
Cyfryzacja (inaczej digitalizacja) polega na nadawaniu postaci cyfrowej różnego rodzaju danym.
Żyjemy w czasach transformacji cyfrowej. Szybki rozwój nowych technologii sprawia, że firmy zmieniają swoje podejście do potencjału drzemiącego w organizacji.
W świecie technologii cyfrowych na znaczeniu zyskują kompetencje cyfrowe: umiejętność poruszania się w sieci oraz znajomość obsługi rozmaitych programów i aplikacji.
Pracownicy muszą nauczyć się poruszać w cyfrowym środowisku pracy, ale wymaga to od nich nieustannego dokształcania się. Niektórzy poszerzają swoją wiedzę na własną rękę, inni uczestniczą w profesjonalnych szkoleniach organizowanych przez pracodawców.

Człowiek vs. maszyna
Cyfryzacja prowadzi do zmian i restrukturyzacji w wielu przedsiębiorstwach. W codziennej pracy coraz częściej wspierają nas roboty, a duże firmy optymalizują procesy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
– Firmy optymalizują procesy oraz podwyższają swoją efektywność, by szybciej reagować na potrzeby konsumentów i być bardziej konkurencyjnym na rynku. W cyfryzacji nie chodzi zatem o zastąpienie prac ludzi maszynami, ale o zwiększenie wydajności przedsiębiorstw i możliwość konkurowania z innymi graczami – tłumaczy Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup. –
Maszyny stanowią część siły roboczej, mogą odciążyć pracowników w wykonywaniu monotonnych prac, często związanych z wysiłkiem fizycznym, jednak brakuje im inteligencji emocjonalnej oraz umiejętności miękkich, którymi dysponuje człowiek. Dzięki cyfryzacji pracownicy mogą skupić się na rozwoju i w przyszłości zajmować specjalistyczne stanowiska – dodaje Iwona Janas.

Robotyzacja
Robotyzacja bywa określana jako RPA. Jest to akronim od angielskich słów Robotic Process Automation, w wolnym tłumaczeniu „zrobotyzowana automatyzacja procesów (biznesowych)” lub „automatyzacja powtarzalnych procesów biznesowych”.
Firmy, które wdrażają robotyzację, posiadają w swoich szeregach „wirtualnych pracowników” - specjalne oprogramowania, które w sposób zautomatyzowany wykonują różne czynności zamiast pracownika.
Dzięki robotyzacji przedsiębiorstwo jest w stanie obniżyć koszty wykonania operacji. Jednocześnie zrobotyzowaną automatyzację procesów można wprowadzić dużo szybciej niż ma to miejsce w przypadku implementacji projektów IT. Przykładowo, na funkcjonalności w systemach, którymi posługują się pracownicy, często trzeba czekać przez wiele miesięcy, podczas kiedy „chatbota” można mieć niemal od ręki.