Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna 2022. Takie zmiany czekają pracowników zdalnych na Kujawach i Pomorzu

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
"Ciuchy, które nie widziały biura" - żartują pracownicy zdalni. W domu nie potrzeba zbyt wielu nowych rzeczy. To tylko przykład oszczędności na home office.
"Ciuchy, które nie widziały biura" - żartują pracownicy zdalni. W domu nie potrzeba zbyt wielu nowych rzeczy. To tylko przykład oszczędności na home office. Andrzej Banaś
Czas uregulować pracę zdalną, zmiany są pożądane. Choć dotyczy ona wąskiej grupy firm, te które z niej korzystały w covidzie nadal chcą to robić - mówi szef Pracodawców Pomorza i Kujaw. Jakie zmiany czekają pracowników zdalnych w Kujawsko-Pomorskiem? Czytaj koniecznie!

- W wielu regionalnych firmach, które w pandemii korzystały z pracy zdalnej, pozostała ona do dziś, sprawdziła się! - komentuje Mirosław Ślachciak, prezes Pracodawców Pomorza i Kujaw.

Gdy pracownik oparzy się kawą w domu pracując zdalnie...

Dodaje: - Z rozmów z lokalnymi przedsiębiorcami wiem, że efekt domowy nie jest gorszy, pracujący online nie są mniej wydajni, a firmy ponoszą mniejsze koszty. Dla zatrudnionych też jest wygodniej, nie tracą czasu i pieniędzy na dojazd, wydają mniej na ciuchy i buty. Najwyższy czas, by taka praca została uregulowana prawnie i każde zmiany w tym kierunku są przez pracodawców pożądane i mile widziane. Zobaczymy jednak, w jakim kierunku pójdą. Bo dopóki w domu nic się pracownikowi nie stanie nie ma problemu, ale jeśli np. poparzy się kawą czy złamie rękę, to będzie wypadek przy pracy? Co gorsze, gdyby dostał zawał i nie przeżył, firma będzie pociągnięta do odpowiedzialności? Bo przecież w pracy stacjonarnej któryś z kolegów od razu wezwałby karetkę, a jak jest się samemu w mieszkaniu? Poczekajmy na konkretne przepisy, na pewno ich projekt trzeba jeszcze dopracować.

Efekt domowy nie jest gorszy, pracujący online nie są mniej wydajni, a firmy ponoszą mniejsze koszty. Dla zatrudnionych też jest wygodniej, nie tracą czasu i pieniędzy na dojazd, wydają mniej na ciuchy i buty. Najwyższy czas, by taka praca została uregulowana prawnie i każde zmiany w tym kierunku są przez pracodawców pożądane i mile widziane.

Mirosław Ślachciak, prezes Pracodawców Pomorza i Kujaw wskazuje też, że praca zdalna dotyczy wąskiej grupy branż, a na pewno nie produkcyjnej i usługowej: - Wiem, że w bydgoskim Atosie (IT - przyp. red.) 70-80 procent załogi może być na home office, ale nawet jeśli mówimy o sklepie internetowym, nie wszystko jest online. Towar trzeba bowiem zapakować i dostarczyć do klienta.

Słowa szefa PPiK potwierdzają badania, które pokazują, że co dziesiąty Polak pracuje całkowicie zdalnie, natomiast częściowo z biura i z domu 14 proc. zatrudnionych. Z kolei aż 83 proc. zatrudnionych w sektorze produkcyjnym i usługowym pracuje wyłącznie stacjonarnie.

O tym, że praca zdalna dotyczy niewielkiego wycinka pracowników mówi też Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, firmy rekrutującej pracowników:

Jest popularna głównie wśród prowadzących własną działalność. Z założenia była tymczasowym rozwiązaniem, wymuszonym przez obostrzenia, ale pozostała w wielu firmach do tej pory. Dziś zależy od kilku czynników, m.in. branży, wielkości firmy, a także formy zatrudnienia.

Praca zdalna 2022 - nowe zasady

86 proc. Polaków pracujących zdalnie lub hybrydowo w covidzie, zbadanych przez Pracuj.pl, chce cały czas wykonywać obowiązki w tych modelach.

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej do Kodeksu pracy regulację pracy zdalnej. Niebawem ma trafić pod obrady Rady Ministrów.

Praca z domu będzie opierała się na uzgodnieniu stron. Szef powinien wdrożyć wewnętrzne zasady odnośnie jej stosowania, zapewnić narzędzia pracy, pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do jej wykonywania, a także rozwiązać sprawy związane z bhp (ocena ryzyka, zebranie oświadczeń pracowników, ewentualna kontrola). Nie będzie mógł odmówić home office m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia oraz rodzicom opiekującym się osobą z niepełnosprawnością i kobietom w ciąży.

Na to, że przepisy trzeba jeszcze doprecyzować, podobnie jak prezes Pracodawców Pomorza i Kujaw, zwraca uwagę również Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jego zdaniem najbardziej dyskusyjna jest kwestia kosztów pracy online i bhp.

Na razie nie znamy odpowiedzi na wiele pytań, jak np.: czy rozliczenia kosztów w postaci ryczałtu trzeba będzie dokonywać w odniesieniu do poszczególnych pracowników? Ryczałt będzie musiał być ustalany proporcjonalnie do wymiaru pracy w danym miesiącu? Odpowiedzialność za organizację miejsca pracy spoczywa na pracodawcy? Trzeba czy nie trzeba, a może warto przeprowadzić kontrolę miejsca pracy zdalnej? Liczymy, że ostatecznie też odpowiedzi poznamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska