MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna w dobie koronawirusa. Najważniejsze - dobra organizacja czasu i miejsca

Anna Hankiewicz
123rf.com
Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne część inowrocławskich placówek zmuszona była zawiesić swoją działalność. Te, które mogły przenieść pracę do domu, organizują się w warunkach pozabiurowych. Jak oceniają swoją telepracę?

Pracownik biurowy w sytuacji zagrożenia wirusem COVID-19 zobowiązany jest wykonywać pracę w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosować się do wydawanych w tym zakresie poleceń i wskazówek pracodawcy. Etatowcy w okresie zagrożenia epidemiologicznego korzystają z służbowych telefonów i laptopów w warunkach domowych. Inne narzędzia ułatwiające realizację zadań to współdzielony dysk lub chmura, która posłuży jako przestrzeń do wymiany plików czy komunikator umożliwiający czat na żywo i wideokonferencje. Dzięki temu kierownik czy dyrektor jest w stanie rozpisać harmonogram spotkań online z pracownikami.

Telefony i maile

- Praca w biurze to nie tylko wykonywanie obowiązków pracowniczych, poleceń służbowych, ale także atmosfera, wzajemna współpraca i relacje międzyludzkie. Minusem pracy zdalnej jest brak bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami, co znacznie spowalnia płynność pracy. Wykonywanie zadań pracowniczych w dużej mierze opiera się na kontakcie telefonicznym i mailowym czy za pomocą komunikatorów, przez co załatwienie wszelkich spraw wymaga więcej czasu - mówi Julita Pawłowska, pracownik biurowy z Kruszwicy. Pracownicy robią wszystko, aby komunikacja była jasna i nie skutkowała niedomówieniami.

Jak zachować balans?

Przed największym wyzwaniem stanęły mamy i ojcowie, którzy mają pod opieką dzieci i muszą pogodzić ten obowiązek z harmonogramem zadań biurowych. - Praca zdalna wymaga od nas samodyscypliny. Potrzebujemy pełnej koncentracji i skupienia, a pracując w domu czeka na nas ogromna ilość rozpraszaczy, np. rozmawiający domownicy. Oddzielenie życia zawodowego od prywatnego jest momentami niemożliwe - dodaje Julita. Taki brak równowagi może skutkować koniecznością nadrabiania zaległości kosztem snu i zdrowia, co ma negatywny wpływ na relacje z rodziną i niejednokrotnie prowadzi do kłótni.

Plusy i minusy

Praca w domu ma swoje wady i zalety. _- Jedną z wad jest ograniczony czas na wykonanie swojej pracy, gdy ma się kilkumiesięczne dziecko, trzeba na nie uważać i poświęcać mu swój czas. Minusem jest też spory pobór energii w przypadku komputera, który pracuje przez kilka godzin. Zaletą zaś jest obniżenie kosztów dojazdu do pracy i możliwość pracy z dowolnego miejsca w domu - _mówi Dawid, programista z Inowrocławia. Plusem pracy w trybie home office jest również ograniczenie czasu potrzebnego na dojazd do siedziby firmy. - Dojazd do biura trwa w moim przypadku ok. 15 minut. Ten czas mogę poświęcić teraz na zabawę z synem.

Praca w towarzystwie domowników

Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja czasu i miejsca pracy. Nieodpowiednie warunki miejsca pracy nie pomagają pracownikom w zmotywowaniu się do efektywnego działania. - Przygotowałam miejsce pracy zdalnej, jak najbardziej zbliżone do warunków biurowych. Często wietrzę pomieszczenie. Pracuję tam, gdzie nie są jednocześnie wykonywane inne czynności domowe. Ustalam zasady mojej pracy z pozostałymi domownikami - wylicza Julita. Ile jeszcze potrwa praca zdalna? O tym zatrudnione osoby przekonają się za kilka dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska