https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy ARiMR nie boją się koronawirusa? Zapytaliśmy Agencję o kontrole w terenie

Ewelina Sikorska
pixabay.com
Chociaż Polska walczy z koronawirusem, pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa obowiązują kontrole w terenie. Samorząd rolniczy wskazał, że nie jest to bezpieczne i zaapelował do ministra Grzegorza Pudy o zwieszenie kontroli w gospodarstwach do końca 2020 roku. Co na to wszystko sama Agencja? Mamy odpowiedź.

Choć biura powiatowe są zamknięte dla interesantów, pracownicy ARiMR wciąż muszą uczestniczyć w kontrolach z zakresu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Uwagę ministra Pudy zwrócił na to zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Przypominamy: Wchodzą do domów, gospodarstw. "To nie czas na kontrole", wskazuje samorząd rolniczy

Poprosiliśmy o komentarz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

"Do ARiMR docierają jedynie pojedyncze sygnały związane z obawami ewentualnego zarażenia się wirusem SARS-CoV-2", czytamy w odpowiedzi, która nadeszła z biura prasowego.

Rzecznik podkreśla, że ARiMR zobowiązana jest do wykonania minimalnego poziomu kontroli. Mowa o 1 – 5% złożonych wniosków o płatność. Kontrole te nie mogą zostać zawieszone. Dlaczego? W przypadku nieosiągnięcia minimalnego poziomu kontroli Komisja Europejska może podważyć zasadność wydatkowania wspólnych funduszy.

Rzecznik wylicza, że kontrolerzy stosują maseczki/przyłbice, środki do dezynfekcji. Starają się zachować dystans, zaś kontakt z kontrolowanymi jest ograniczony (pracownicy Agencji proszą, by dokumenty wyłożone zostały w ustalonym miejscu, inspektorzy wypełniają raporty bez konieczności bezpośredniego kontaktu z rolnikiem).

Produkcja zwierzęca na Kujawach i Pomorzu:

Na początku epidemii koronawirusa, w kwietniu 2020, ARiMR opracowała wytyczne dla kontrolerów. Są w nich zapisy, które dotyczą:

  • powiadamiania kontrolowanego o kontroli z wyłączeniem kontaktu osobistego oraz poinformowania go o możliwościach i zasadach realizacji kontroli „zdalnej”,
  • zasad weryfikacji niezbędnej dokumentacji, stemplowaniu dokumentów oraz wnoszeniu uwag i podpisywaniu raportów z kontroli przez podmiot kontrolowany,
  • weryfikacji wymagań, które wymagają wizyty w siedzibie gospodarstwa,
  • pomiarach w terenie działek rolnych oraz innych dodatkowych czynnościach, które powinny być realizowane bez udziału kontrolowanego

W wytycznych dla kontrolerów znalazły się zapisy umożliwiające wykorzystanie w procesie kontroli na miejscu również alternatywnych źródeł informacji (np. zdjęcia geotagowane, dane satelitarne i produkty programu Copernicus) - wylicza biuro prasowe.

Decyzja o przeprowadzeniu kontroli zdalnej poprzedzona jest uzyskaniem zgody od rolnika na kontakt środkami komunikacji elektronicznej i uzyskaniem informacji czy kontrolowany posiada odpowiednie narzędzia i umiejętności, aby przesłać czy udostępnić dokumenty, fotografie, inne materiały. ARiMR umożliwia przesłanie dokumentów poprzez:

  • pocztę elektroniczną
  • skrytkę e-PUAP
  • komunikatory i aplikacje do telekonferencji lub wideokonferencji,
  • udostępnioną przez ARiMR dedykowaną aplikację Mobilna ARiMR (m.in. do wykonywania i przesyłania dokumentacji fotograficznej wskazanych przez Agencję dokumentów, obiektów terenowych, działek rolnych, itp.),
  • pocztę tradycyjną (jeżeli w grę wchodzą kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem czy papierowe oświadczenia lub zapisane na nośniku danych).

"Pomiar powierzchni działek rolnych czy upraw w terenie inspektorzy ARiMR mogą przeprowadzić bez obecności kontrolowanego w bezpieczny dla siebie i otoczenia sposób. Natomiast dodatkowym, alternatywnym sposobem potwierdzenia sposobu użytkowania działki lub pomiaru jej powierzchni może być wykorzystanie aktualnych ortofotomap, zobrazowań Sentinel czy zdjęć geotagowanych", czytamy w odpowiedzi rzecznika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska