Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawda bije z obrazu

(pio)
Artysta stanie się nędzarzem, ale będzie walczył do końca o to, aby prawda o mordercach wyszła na jaw.
Artysta stanie się nędzarzem, ale będzie walczył do końca o to, aby prawda o mordercach wyszła na jaw. fot. monolith plus
Rok 1642. Rembrandt przyjmuje zamówienie na portret amsterdamskiej kompanii strzeleckiej.

Nightwatching

Nightwatching

dramat, Francja , Holandia, Polska, reż. Peter Greenaway, wyst. Martin Freeman, Emily Holmes, Michael Teigen

- Dramat "Nightwatching" można oglądać w bydgoskiej Adrii.
- Słynny malarz rozumiał świat i podejmował tematy uniwersalne, które dla nas wciąż są ważne w 2007 roku, mimo że upłynęło 400 lat - mówią krytycy o Rembrandcie. - Za sprawą Rembrandta sztuka filmowa w pewnym sensie narodziła się kilkaset lat wcześniej. To on jest mistrzem sztucznego światła, a przecież kino nie jest niczym innym, jak sztuką takiego własnie światła. Być może więc podczas oglądania tego filmu najdzie was refleksja, że kino nie rozpoczęło się w 1895 roku, lecz w 1642 roku, kiedy to Rembrandt namalował obraz "Straż Nocna".

Straż na obrazie
"Nightwatching" to ironiczny, kostiumowy dramat sensacyjny, opowiadający o życiu Rembrandta, o jego kobietach oraz o zagadce strasznego morderstwa. Jest opowieścią o przełomowym momencie w życiu holenderskiego malarza Rembrandta van Rijna - o pracy nad obrazem "Straż Nocna" i o późniejszym upadku tego artysty, zniszczonego przez amsterdamskich strzelców.

Jest rok 1642. Malarz i jego rodzina żyją na skraju nędzy. Nie przeczuwając niczego złego, za namową swojej ciężarnej żony Saskii, Rembrandt zgadza się namalować grupowy portret amsterdamskiej milicji, znany później jako "Straż Nocna". W trakcie prac nad obrazem wpada na trop spisku członków milicji i amsterdamskich kupców, planujących przechwycenie władzy w tym najbogatszym z miast Zachodniego Świata tamtego okresu. Drążąc sprawę, Rembrandt odkrywa okropną zbrodnię, popełnioną przez milicję.

Władza spiskuje
Po narodzinach upragnionego i długo wyczekiwanego syna, decyduje się wyjawić prawdę o mordercach. Są to jednak ludzie zbyt potężni, by stanąć otwarcie przeciwko nim. Artysta w tajemnicy przygotowuje oskarżenie, ukrywając wskazówki w tworzonym obrazie. Obnaża w ten sposób przed uważnym obserwatorem ciemne charaktery amsterdamskiej śmietanki towarzyskiej i zakłamanie holenderskiego społeczeństwa w okresie Złotego Wieku.

Zakodowana informacja
Dramat ukazuje okoliczności powstania obrazu, w którym kryje się zakodowana informacja o zabójstwach. Malarz naraża swoje życie i życie swojej rodziny na gniew polityków, ujawniając zakłamanie i obłudę ludzi na świeczniku. Postawił wszystko na jedną szalę. Stracił przez to żonę i troje dzieci.

Większość scen do filmu była kręcona w różnych miastach w Polsce. Oprócz Martina Freemana (który wcielił się w rolę artysty) i Emily Holmes, w filmie "Nightwatching" wzięli udział polscy aktorzy: Agata Buzek, Maciej Marczewski, Krzysztof Pieczyński, Andrzej Seweryn, Rafał Mohr i Maciej Zakościelny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska