- Mamy do czynienia z nowymi wariantami koronawirusa, dlatego musimy zachować maksymalną czujność i maksymalną ostrożność. Dlatego musimy przyglądać się, co dzieje się w państwach ościennych – mówił podczas czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu wezwał Komisję Europejską do działania i wpływania na firmy farmaceutyczne. - Komisja Europejska musi wezwać główne firmy farmaceutyczne i postawić im warunki - wykorzystać siłę gospodarczą i finansową. Nie możemy być poszkodowani przez te firmy. Dziękuję wszystkim, którzy dobrze zorganizowali w Polsce system szczepień – stwierdził szef rządu.
Dodał, że „tu i teraz są potrzebne szczepionki. ” – Mam nadzieję, że ten wyścig z czasem wygramy, jednak potrzebujemy większej liczby szczepionek – mówił.
Premier zaznaczył, że „główną nadzieją na podcięcie 3. fali to jak najwięcej szczepionek” - Dzisiaj koncentrujemy się na osobach starszych i słabszych, które są najbardziej narażone na COVID-19,ale jesteśmy gotowi, żeby cała dorosła populacja szybko została zaszczepiona – dodał.
- Priorytetem numer jeden po zaszczepieniu służby zdrowia jest zaszczepienie ludzi słabszych. A nie możemy tego zrobić, ponieważ Unia Europejska źle wynegocjowała warunki umowy - podkreślił Morawiecki.
Punkty w każdym województwie
Natomiast podczas wieczornej konferencji w Krakowie premier zapowiedział utworzenie w każdym województwie mobilnych punktów prowadzących szczepienia. - W każdym województwie chcemy zrobić przynajmniej jeden punkt mobilny dla osób, które mają kłopot z dojechaniem do miejsc szczepień. Przygotowujemy się na czas, kiedy będziemy mieli nadmiar szczepionek, czyli maj, czerwiec - mówił.
- Ponad 6 tysięcy punktów codziennie w Polsce wykonuje szczepienia, jedyne co nas ogranicza to dostępność szczepionek. Mamy nadzieję, że w w drugim kwartale to się zmieni. Chcemy, żeby w każdym województwie był taki wyjazdowy punkt szczepień - przekazał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Za półtora miesiąca będziemy mieli takie punkty w każdym województwie i dołączą one do stacjonarnych, żebyśmy jak najszybciej mogli zaszczepić dorosłą część populacji - dodał.
Współpraca bez przeszkód
- W ciągu kilku, kilkunastu dni będzie spotkanie na szczeblu politycznym. Niezależnie od tego, co dzieje się w partii Porozumienie, to współpraca polityczna odbywa się bez przeszkód – skomentował relacje Prawa i Sprawiedliwości ze skonfliktowanym wewnętrznie Porozumieniem Jarosława Gowina premier.
Jako przykład dobrej współpracy szef rządu podał kwestię podatku od mediów. Według Morawieckiego pomimo różnic w zdaniu, jak powinna wyglądać sama opłata, to partie zgadzają się, że powinna zostać nałożona.
