Prezydent Bydgoszczy odpowiada Żydowiczowi. "Podtrzymuję dotychczasową propozycję" [listy]

jpl, astZaktualizowano 
Czy Marek Żydowicz i Rafał Bruski dojdą do porozumienia?
Czy Marek Żydowicz i Rafał Bruski dojdą do porozumienia? Filip Kowalkowski/archiwum
1,5 mln zł i ani złotówki więcej - prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w liście do Marka Żydowicza podtrzymał swoją propozycję finansowania festiwalu EnergaCamerimage. "W przypadku zgody na przedstawione warunki, niezwłocznie zaproponuję Radzie Miasta korektę budżetu na 2019 rok" - pisze Bruski.

8 stycznia (wtorek) do Marka Żydowicza, twórcy i dyrektora festiwalu Camerimage, trafiło pismo od prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. To odpowiedź na wcześniejszy list Żydowicza, w którym ustosunkował się do propozycji Bruskiego na temat dalszego finansowania imprezy z budżetu miasta.

Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku prezydent Bydgoszczy zaproponował dla festiwalu Camerimage dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł. To więcej niż impreza dostała w 2018 roku [500 tys. zł - przyp. red.], ale mniej niż chciałby Żydowicz [chce wrócić do ok. 2,75-3 mln zł rocznie, czyli kwot, o jakich rozmawiał z Bruskim przed tym, jak pod koniec 2017 roku wraz z ministrem kultury i prezydentem Torunia podpisał list intencyjny w sprawie budowy Centrum Camerimage w Toruniu].

Przy okazji swojej propozycji Bruski przedstawił szereg warunków, jakie festiwal musiałby spełnić, by liczyć na taki wkład finansowy miasta. Wśród najważniejszych pojawiły się uwzględnienie Bydgoszczy w nazwie festiwalu (tę usługę prezydent wycenił na 400 tys. zł), organizowanie przez fundację Tumult dodatkowej, letniej, otwartej imprezy filmowej w Bydgoszczy (warte wg ratusza 150 tys. zł), a także udział w festiwalu osób nagrodzonych po 1999 roku Oscarem w kategorii najlepsza aktorka/aktor (również 150 tys. zł). Bruski zastrzegł też - w ramach proponowanej umowy opiewającej na 1,5 mln zł - by wszystkie wydarzenia festiwalowe rozgrywały się w Bydgoszczy (dotąd największe wystawy towarzyszące Camerimage odbywały się w Toruniu). Tę usługę wycenił na 300 tys. zł.

17 grudnia 2018 roku odbyło się posiedzenie Komisji Kultury, na którym pojawił się Marek Żydowicz. Zapewniał, że zapowiedzi o tym, że Camerimage szuka innej lokalizacji były podyktowane brakiem reakcji miasta na prośby o poprawę warunków infrastrukturalnych festiwalu. - To nie był wyraz lekceważenia dla państwa - mówił Żydowicz. - Bliższa jest mi Bydgoszcz niż Kraków, Katowice, Miami czy Amsterdam. Wolę i chcę organizować festiwal blisko domu, ale jeśli nie będzie odpowiednich warunków, nie będę miał wyjścia.

Ostatecznie uznał, że 1,5 mln zł, jakie proponuje Bruski, to za mało. - Nie ma szans, byśmy tutaj zostali za 1,5 mln zł, mam wrażenie, że decyzja już zapadła - mówił Marek Żydowicz. W międzyczasie, 10 grudnia, wysłał do prezydenta Bruskiego pismo, w którym oficjalnie ustosunkował się do jego propozycji, a przede wszystkim do warunków, jakie postawił włodarz Bydgoszczy.

Pisał między innymi, że umieszczenie słowa Bydgoszcz w nazwie festiwalu byłoby karkołomne. "Możemy oczywiście porozmawiać o szczególnym wyeksponowaniu Bydgoszczy jako miejsca organizacji EnergaCamerimage przy nazwie słowno-graficznej festiwalu, ale jest to zupełnie coś innego niż wprowadzenie trzeciego członu do nazwy" - pisał Żydowicz. I dalej: "Taki słowotwór miałby 24 litery i nikt nigdy, poza naszą umową, ani by tego nie wypowiedział, ani tym bardziej nie napisał w mediach".

Płaca minimalna wzrośnie od 2019 roku

Szef Camerimage odniósł się też do wymogu, by wszystkie festiwalowe wydarzenia odbywały się w Bydgoszczy (za 300 tys. zł).
"(...) W tym roku nasza działalność wystawiennicza w Bydgoszczy została ograniczona przez brak środków wnikający z braku miejskiego wsparcia w tym zakresie. Inną sprawą jest brak w Bydgoszczy infrastruktury dla wystawienniczych działań fundacji Tumult, których skala lub wymagania techniczne przekraczają możliwości bydgoskich instytucji kultury" - pisze Marek Żydowicz.

Na to, niezwykle obszerne, pismo Żydowicza odpowiedział 8 stycznia prezydent Rafał Bruski. "Ze zdumieniem przyjąłem jednoznaczne odrzucenie obecności Bydgoszczy w nazwie festiwalu. Jest to podstawa budowy trwałości marki miasta i festiwalu, szczególnie w kontekście ryzyka niskiej trwałości powiązania marek po podpisaniu porozumienia między prezydentem Torunia, ministrem kultury i fundacją Tumult" - pisze.

Bruski podtrzymuje swoją dotychczasową propozycję, czyli finansowanie festiwalu na poziomie 1,5 mln zł rocznie. Deklaruje, że jeśli ta propozycja zostanie przyjęta, od razu zwróci się do Rady Miasta o korektę budżetu na 2019 rok. Marek Żydowicz nie odniósł się do tych słów.

Poniżej publikujemy list Marka Żydowicza, jaki 10 grudnia trafił do prezydenta oraz pismo Rafała Bruskiego z 8 stycznia.
Do tematu wrócimy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

b
bezpartyjny
W dniu 09.01.2019 o 23:02, Robert... napisał:

Bardzo dobra decyzja,Generalnie zmierzałbym na miejscu Pana Prezydenta do zakończenia współpracy.Mój początkowy zachwyt Camerimage w Bydgoszczy przerodził się w obrzydzenieza sprawą Pana Żydowicza.Jego nielojalne  dwulicowe zachowanie i kolaborowanie za plecami dajedo myślenia jaki to jest człowiek.A medal dostał  w nieświadomości i niewiedzy Pana Bruskiego co Pan Żydowicz wyczynia za plecami i jak się zachowuje...   

 

Takie samo zdanie ma większość Bydgoszczan.Żydowicz zachował się moim zdanie ohydnie ,wydaje mu się chyba ,że Bydgoszcz jest jego własnością?

G
Gość

Nigdy nie dam ani grosza na sekte rydzyka ktora zyje sobie w luksusie i molestuje chlopcow za kasiore ktora dal im PIS z budzetu panstwa zamiast budowac wiecej autostrad. Rydzyk i religia oraz PIS to faszystowskie zlo. Na wyborach im pokaazemy gdzie raki zimuja

G
Gość

Nigdy nie dam ani grosza na sekte rydzyka ktora zyje sobie w luksusie i molestuje chlopcow za kasiore ktora dal im PIS z budzetu panstwa zamiast budowac wiecej autostrad. Rydzyk i religia oraz PIS to faszystowskie zlo. Na wyborach im pokaazemy gdzie raki zimuja

s
sd

Nigdy nie dam ani grosza na sekte rydzyka ktora zyje sobie w luksusie i molestuje chlopcow za kasiore ktora dal im PIS z budzetu panstwa zamiast budowac wiecej autostrad. Rydzyk i religia oraz PIS to faszystowskie zlo. Na wyborach im pokaazemy gdzie raki zimuja

w
waca
W dniu 10.01.2019 o 08:55, Tadeusz napisał:

Decyzja Bruskiego jest bardzo konsekwentna i słuszna dla takiego kolaboranta jakim jest Żydowicz.Dzięki Bydgoszczy mógł się rozwijać dalej ,ale ma zawsze za mało.Trochę pokory i skromności Panie Żydowicz.

 

Czy, to czegoś nauczy takiego typa jak ten żydowicz?

T
Tadeusz

Decyzja Bruskiego jest bardzo konsekwentna i słuszna dla takiego kolaboranta jakim jest Żydowicz.Dzięki Bydgoszczy mógł się rozwijać dalej ,ale ma zawsze za mało.Trochę pokory i skromności Panie Żydowicz.

R
Robert...

Bardzo dobra decyzja,Generalnie zmierzałbym na miejscu Pana Prezydenta do zakończenia współpracy.Mój początkowy zachwyt Camerimage w Bydgoszczy przerodził się w obrzydzenie

za sprawą Pana Żydowicza.Jego nielojalne  dwulicowe zachowanie i kolaborowanie za plecami daje

do myślenia jaki to jest człowiek.A medal dostał  w nieświadomości i niewiedzy Pana Bruskiego co Pan Żydowicz wyczynia za plecami i jak się zachowuje...

 

 

o
odpowiedź Chama

Tak odpowiada cham a nie prezydent.
A pieniądze dla kolesi sportowców na zapłacenie długów znajduje. Co za POpaprany człowiek.

G
Gość

Bruski ma schizofrenię? Z jednej strony daje Żydowiczowi MEDAL ZA ZASŁUGI DLA BYDGOSZCZY a z drugiej strony zabiera najpierw 2 mln dotacji a potem o 1 mln ja obniża ?

Co ten człowiek ma w głowie? A to pluje na Grudziądz, a to na Marszałka, a to na Zaleskiego, a to na Żydowicza. Tacy ludzie, jak choragiewki nie powinni być w samorzadach , to typowy kłamcva polityk...zreszta w listach dt. Camerimage kłamstwa Bruskiego i jego przy...pasa Krupy wyszły dobitnie na jaw.

b
b-RUSKI szkodzi

Za CHWILĘ BYDGOSZCZY NIE BĘDZIE NA MAPIE INWESTYCJI CENTRALNYCH PRZEZ TE3GO DURNIA, KTÓRY KONFLIKTUJE SIĘ ZE WSZYSTKIMI, KTÓREMU SIĘ WYDAJE ŻE JEST WIELKI A JEST KARZEŁKIEM SAMORZĄDOWYM I POLITYCZNYM. WYRZUCENIE CAMERIMAGE POTWIERDZA TYLKO, ŻE TO JEST CZŁOWIEK KTÓRY SZKODZI NASZEMU MIASTU.

h
hahaha

Te b-Ruski dlaczego z tobą premier Gliński nie podpisał listu na sfinansowanie Centrum dla Csmerimage, ?
Nie żartuj pacanie PO-lityczny. Ty to sobie jak idzie o Rząd czy samorząd Województwa to co najwyżej palcem w bucie możesz pokiwać, Twoja rekomendacja tylko zaszkodziła by Camerimage. Wsadż sobie twoje deklarację w żupę. Jesteś kompletne NIC tak jak twój guru ten prymitywny Szchetyna...pasujecie do siebie jak świnia do chlewa.

b
b-RUSKI

Bruski deklaruje pomoc w zdobyciu kasy od Rządu? buhahahah! Nawet jak był TUSK czy KOPACZ ta miernota polityczna nie potrafiła nic załatwić, A teraz deklaruje cos czego nie może spełnić! Buhahahaa
A może u Marszałka cos b-RUSKI załatwi? Hahahaha!
Co to za megaloman jest. Smieszny PO lityczny kacyk.

a
antypolityk

Bruski zachowuje się schizofrenicznie. Na zdjęciu do artykułu widać jak Bruski wręcza panu Żydowiczowi MEDAL za Zasługi dla Bydgoszczy, a chwilę potem zabiera Festiwalowi najpierw 2 mln a potem 1 mln. To przecież schiza jest.
Co za wstyd. Prezydent zachowuje się jak dzieciak w piaskownicy a nie jak poważny człowiek

K
Kodek

No to Prezydent wlaśnie sprawił, że nie będzie Festiwalu u nas.

L
Leszek

Redaktorzy Expressu apeluję, jeśli piszecie Prezydent Bydgoszczy coż tam, to nie Żydowiczowi , a dyrektorowi Żydowiczowi. Czy w was ta bolszewia już na zawsze zostanie. Zgięci w pół wobec Urzędasa bo wam daje zlecenia na ogłoszenia a kopiecie zwykłego obywatela , który ma odwagę przeciwstawiać się chamstwu i głupocie urzędników? Brak wam i Bruskiemu elementarnej kultury o wyższej nie wspomnę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3