Na dzisiejszej (piątek) sesji Rady Miejskiej Grudziądza radni mieli przegłosować uchwały dotyczące m.in. grudziądzkiego szpitala.Projekty uchwał oparte zostały na ustawie "covidowej", która została przyjęta przez parlament, podpisana przez Prezydenta RP, ale nie została opublikowana.
Z tego powodu radni nie mogli podjąć najważniejszych uchwał przygotowanych na piątkową sesję Rady Miejskiej Grudziądza, a dotyczących m.in. odłożenia w czasie rozwiązania problemów finansowych szpitala.
Prezydent Maciej Glamowski tłumaczył, że wnosząc o zwołanie sesji nadzwyczajnej liczył, że ustawa opublikowana zostanie. A miastu zależy na tym, aby uchwały podjąć jak najszybciej.
Prezydent Maciej Glamowski proponował też, aby Rada Miejska podjęła stanowisko, które ma popierać medyków, którzy w grudziądzkim szpitalu walczą z pandemią koronawirusa. Treść tego stanowiska przygotowano na podstawie pisma rady ordynatorów grudziądzkiej lecznicy.
Radni jednak pisma ordynatorów nie otrzymali, więc niemal zgodnie zapowiedzieli, że uchwały dziś (piątek) nie poprą, ale nie ze względu na to że nie chcą poprzeć stanowiska ordynatorów, a dlatego że nie zostało im je zaprezentowane i nie będą w "ciemno" głosować.
- Oczekujemy szacunku od prezydenta - nie przebiera w słowach Tomasz Smolarek, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. - Jesteśmy reprezentantami mieszkańców i mamy podejmować świadome decyzje. A jak można mówić o świadomej decyzji, nie znając materiału źródłowego nad którym mamy się pochylić. To nielogiczne. W poprzednich kadencjach obecny prezydent i wiceprezydent sami podnosili, że ówczesny włodarz Robert Malinowski wprowadzał na sesję w ostatnim momencie uchwały. Maciej Glamowski zapewniał, że za jego prezydentury standardy się podwyższą. Miało być lepiej. A jak jest? Każdy widzi! Dziś nie otrzymujemy materiału źródłowego dotyczącego stanowiska ordynatorów, a co będzie kolejne? Dlatego dajemy wyraźny sygnał, że nie ma na to naszej zgody.
Dodajmy, że jak wyjaśniał prezydent Glamowski, stanowisko ordynatorów wpłynęło do jego sekretariatu w środę późnym popołudniem. Co zatem stało na przeszkodzie, aby choćby w czwartek zeskanować je i wysłać drogą elektroniczną radnym?
Ostatecznie za tym, aby przenieść sesję na wtorek, 10 listopada zagłosowało 16 radnych, 2 radnych: Róża Lewandowska i Grzegorz Miedzianowski byli przeciw, a Aleksandra Drozdecka wstrzymała się od głosu.
Co ważne, radni podkreślali wielokrotnie, że mają wolę uchwalenia stanowiska popierającego medyków, ale gdy będą je znali w całości.
Wznowienie obrad zaplanowano na wtorek, na godz. 16.
Więcej informacji wkrótce.
