Prezydent Torunia odpowiedział na pismo Poczty Polskiej. Spisu wyborców jednak nie udostępnił

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Jacek Smarz
- W obecnym stanie prawnym, udostępnienie Poczcie danych osobowych wyborców stanowiłoby niezgodne z prawem przetwarzanie tych danych – czytamy w odpowiedzi prezydenta Michała Zaleskiego przesłanej Poczcie Polskiej, która ponownie wystąpiła z wnioskiem o przekazanie spisu wyborców.

Przypomnijmy, że pierwsze pisma podpisane tylko jako „Poczta Polska” samorządy otrzymały w nocy z 22 na 23 kwietnia. W piątek 24 kwietnia prezydent Michał Zaleski poinformował, że wniosek nie został rozpatrzony, bo nie spełniał wymogów formalnych.
- Zapewniam państwa, że w swoim postępowaniu kieruję się zasadą praworządności, legalności i odpowiedzialności i tymi zasadami będę się kierował niezależnie od tego, jakie w efekcie konsekwencje mogą być związane z taką postawą. Nie wyobrażam sobie podejmowania decyzji, które będą niezgodne ze stanem prawnym – zaznaczył Michał Zaleski na piątkowej konferencji.

Polecamy

Drugie pismo wpłynęło do urzędu w piątek po południu (24 kwietnia), znalazły się pod nim dwa podpisy kwalifikowane. Poczta poprosiła o przesłanie listy wyborców, powołując się na decyzję prezesa Rady Ministrów, który polecił jej podjęcie „niezbędnych czynności zmierzających do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym”. Na udzielenie odpowiedzi Poczcie prezydent Torunia miał czas do wtorku 28 kwietnia do godz. 23:59. Jeszcze wczoraj trwały analizy dotyczące odpowiedzi, tak aby została podjęta zgodnie z prawem.

- Wokół tego problemu trwa dużo dyskusji. Pojawiają się co chwilę nowe opinie prawne. Poprosiłem prawników Urzędu Miasta o precyzyjne przygotowanie uzasadnienia dla mojej decyzji – mówił Michał Zaleski podczas wtorkowej konferencji. - Chciałbym, żeby te analizy miały wszystkie przesłanki, co do decyzji, która mnie czeka.

Poczta nie otrzymała danych torunian

Z komunikatu, który wczoraj (28 kwietnia) zamieszczono na stronie toruńskiego magistratu wynika, że prezydent Michał Zaleski nie przekazał Poczcie Polskiej danych ze spisu wyborców. W uzasadnieniu powołał się m.in. na kwestie związane z ochroną danych osobowych zawartych w rejestrach prowadzonych przez gminę, gdyż jako ich administrator jest odpowiedzialny za ich przetwarzanie zgodnie z prawem.

„Informuję, że zarówno ja, jak i Urząd Miasta, którym kieruję, jesteśmy gotowi podejmować działania, w tym także współpracę z podmiotami zewnętrznymi w zakresie organizacji wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w ramach ustanowionych i obowiązujących przepisów związanych z tym doniosłym aktem wyborczym. Jednakże, w obecnym stanie prawnym istnieje poważne zagrożenie, że udostępnienie operatorowi wyznaczonemu tych danych „do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r.”, w sposób istotny naruszy zasady przetwarzania danych osobowych” - czytamy w odpowiedzi prezydenta Torunia skierowanej do Poczty Polskiej.

POTWIERDZONE PRZYPADKI ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS-COV-2.

Prezydent powołał się także na opinię prawną z Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu z dnia 25 kwietnia 2020 roku oraz opinię prezesa UODO z 23 kwietnia br. Wynika z nich, że Poczta może ubiegać się o pozyskanie danych osobowych, jeśli zachodzi jedna z dwóch niezależnych przesłanek: konieczność realizacji zadań związanych z organizacją wyborów, bądź innych zadań nałożonych przez rząd. „Zdaniem Prezesa UODO nie ulega wątpliwości, że pierwsza z przesłanek (tj. konieczność organizacji wyborów) w obecnie obowiązującym stanie prawnym nie występuje” - czytamy w dalszej części pisma Michała Zaleskiego.

Warto podkreślić, że jeśli procedowana obecnie w Senacie ustawa z 6 kwietnia bieżącego roku - o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku wejdzie w życie, prezydent Michał Zaleski będzie zobowiązany do przekazania danych mieszkańców, o które we wniosku (w punktach 1-14) wystąpiła Poczta Polska. „Co do tego Urząd Miasta Torunia technicznie i organizacyjnie będzie przygotowany” - zaznacza Michał Zaleski w swoim piśmie.

Polecamy

Dane z rejestru PESEL nie wystarczą

Warto zaznaczyć, że Poczta Polska już 22 kwietnia otrzymała z Ministerstwa Cyfryzacji dane obywateli z rejestru PESEL, w którym znajduje się wiele informacji wrażliwych na temat obywateli (m.in. dane dotyczące małżonków, urodzeń dzieci, ślubów, rozwodów).
Jak podaje „Rzeczpospolita”, Ministerstwo przekazało dane na podstawie art. 99 ustawy COVID. Po wyborach dane mają zostać usunięte. „Rzeczpospolita” zaznacza jednak, że Poczta do przeprowadzenia wyborów potrzebuje innych danych, których brakuje w rejestrze PESEL, a których nie chcą udostępnić samorządy – chodzi o rejestr wyborców, gdyż w bazie przesłanej przez Ministerstwo Cyfryzacji brakuje np. danych dotyczących czynnego prawa wyborczego obywateli i informacji o adresach zamieszkania (są adresy zameldowania). Natomiast do przeprowadzenia wyborów potrzebne są także również informacje o adresie zamieszkania, ponieważ część wyborców jest zameldowana w jednym miejscu, a zamieszkuje w innym i tam chce głosować (stosowny wniosek można złożyć w miejscu zamieszkania). „Samorządowcy mają już wyselekcjonowaną bazę wyborców, czego nie ma PESEL” - czytamy w „Rzeczpospolitej”.

kujawsko-pomorskie
  • Zakażonych183 975
    + 156
  • Zmarło4 850
    + 0

12. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+4 728(2 972 927)
  • Zmarło:+13(76 447)
  • Szczepienia:+29 621(38 621 872)
więcej
Dane zaktualizowano: 24.10.2021, godz. 10:47 źródło: Ministerstwo Zdrowia

PZPN ukarany za zachowanie kibiców!

Wideo

Materiał oryginalny: Prezydent Torunia odpowiedział na pismo Poczty Polskiej. Spisu wyborców jednak nie udostępnił - Nowości Dziennik Toruński

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
taka prawda

Proszę czerwony kacyk PZPR orzeka co w Polsce jest obowiązującym prawem ! Towarzyszu już jakiś czas temu sędziowie z PKW oraz GIODO wypowiedzieli się, że podstawa prawna jest ta na którą powołuje się PP SA. Niedopełnienie obowiązków służbowych jest przestępstwem i będziesz siedział komuchu !

Dodaj ogłoszenie