Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proces kierownictwa firmy SkładyWęgla.pl przeniesiony do Warszawy? "Bydgoska" sprawa Marka F.

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Zanim proces dotyczący firmy SkładyWęgla.pl rozpocznie się, sąd musi rozpatrzyć wnioski obrońców
Zanim proces dotyczący firmy SkładyWęgla.pl rozpocznie się, sąd musi rozpatrzyć wnioski obrońców Polskapress
Obrońcy oskarżonych w głośnej sprawie węglowej spółki spod Bydgoszczy chcą zwrócenia sprawy do prokuratury, a finalnie przeniesienia procesu do stolicy. W piątek w bydgoskim sądzie odbyło się posiedzenie.

Zobacz wideo: CBŚP rozbiła grupę przestępczą w regionie

od 16 lat

W Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy spotkali się oskarżeni, obrońcy i prokurator. Piątkowe posiedzenie miało charakter organizacyjny przed rozpoczęciem właściwego procesu karnego byłego kierownictwa węglowych spółek SkładyWęgla.pl i MM Group.

- Sąd przyjął wnioski obrony o zwrócenie sprawy do prokuratury celem uzupełnienia materiału - dowiedziała się "Gazeta Pomorska". Sąd wyznaczy termin z urzędu. Osobny wniosek jednak zakłada w ogóle przeniesienie sprawy karnej poza bydgoskie sądy. Obrońcy oskarżonych chcieliby, by proces odbył się docelowo w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

To Cię może też zainteresować

Sąd w Gdańsku zdecyduje?

W tej kwestii decyzję o ewentualnym przeniesieniu postępowania może podjąć Sąd Okręgowy w Bydgoszczy, bądź może on też skierować wniosek do rozpatrzenia do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Sprawa Składów Węgla.pl i spółek powiązanych z tym dystrybutorem opału z podbydgoskich Białych Błot czekała na rozwiązanie w sądzie od 2014 roku.

- Z inicjatywy i na polecenie kierującego grupą Marcina W. prowadzona przez wiodącą spółkę sieć sprzedaży węgla kamiennego została wykorzystana do stworzenia procederu tak zwanych nadstanów - informowała Agnieszka Adamska-Okońska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

- Mechanizm polegał na systemowym wprowadzaniu zasady oszukiwania odbiorców poprzez niedoważanie sprzedawanego węgla oraz wprowadzanie ich w błąd, między innymi przez zapewnianie w rozmowach z klientami, że węgiel jest z polskich kopalń, co było niezgodne z prawdą. W rzeczywistości pochodził z Rosji. Zapewniano też, że towar jest pełnowartościowy, tymczasem dodawano do niego rozdrobnione kamienie, muł węglowy czy dolewano wody - mówiła rzeczniczka bydgoskiej prokuratury.

Śledztwo było prowadzone pod nadzorem bydgoskiej prokuratury, ale czynności w tej sprawie wykonywali funkcjonariusze Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji. Akta śledztwa liczą ponad 700 tomów, a sam akt oskarżenia to pismo o objętości prawie 700 stron.

Za udział w grupie przestępczej odpowie 10 spośród oskarżonych osób. Prokuratorzy ustalili, że podmioty powiązane ze sobą "osobowo i kapitałowo" były wykorzystywane przez oskarżonych do popełniania przestępstw przeciwko mieniu, dokumentom i obrotowi gospodarczemu, bezpieczeństwu powszechnemu oraz przestępstw karnoskarbowych.

Wątek "afery taśmowej"

Według prokuratury, zaniżano wartość węglowych transakcji oraz markowano nieistniejące przepływy, fabrykując faktury VAT. Straty Skarbu Państwa, jak wynika z wyliczeń śledczych, przekroczyły 122 mln zł.

Węglowy biznes kręcił się na zasadzie napędzających się wzajemnie spółek. SkładyWęgla.pl jako dystrybutor kupowały opał od siostrzanej firmy MM Group. Ta z kolei odbierała tani węgiel za pośrednictwem mającej siedzibę w Gdyni polskiej filii rosyjskiego eksportera o nazwie OAO KTK. Od 2012 roku 1,5 mln klientów ogrzewało zatem swoje domy węglem pochodzącym z rosyjskiego Kuzbassu i z Kazachstanu.

W czerwcu 2014 roku CBŚP zatrzymało 12 osób z zarządów węglowych spółek. Marcin W., założyciel i dyrektor generalny firmy, usłyszał m.in. zarzuty kierowania grupą przestępczą, a jego pracownicy - oszustw, wyłudzania podatku VAT i wyprania około 85 mln zł.

Tydzień po aresztowaniach tygodnik „Wprost” publikował artykuł pt. „Handel głową Rostowskiego”. Znajdował się tam zapis z rozmowy szefa NBP Marka Belki z ministrem Bartłomiejem Sienkiewiczem, m.in. o zmianie ustawy o NBP. To był początek tzw. afery taśmowej. W restauracjach sieci Sowa&Przyjaciele oraz Amber Room podsłuchani zostali czołowi politycy PO oraz lobbyści, w tym Jan Kulczyk. Sprawą ujawnienia nagrań zajęła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Szybko dopatrzono się związku mającego łączyć ujawnienie nagrań z uderzeniem CBŚP w węglowy biznes pod Bydgoszczą. Trop prowadził do inwestora giełdowego Marka F., którego oskarżono o stosowanie nielegalnych podsłuchów i skazano w ubiegłym roku na 2,5 roku więzienia. W tej sprawie jako kontrahent podejrzanego zeznania składał również Marcin W.

Marek F. wyrokiem warszawskiego sądu okręgowego został skazany w 2016 roku na 2,5 roku pozbawienia wolności. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który w 2019 roku utrzymał wyrok.

Bydgoski "odprysk" sprawy Marka F.

Kilka tygodni temu wątek innej sprawy F. trafił do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. W bydgoskim sądzie odbyło się posiedzenie w kwestii rozpatrzenia zażalenia, jakie Marek F. złożył na decyzję śledczych... w Gdańsku. Według tamtejszej prokuratury (która skierowała już w tej sprawie akt oskarżenia do sądu w Warszawie), były inwestor miał założyć i współkierować grupą przestępczą. Według "Newsweeka", sprawa dotyczy czasu, gdy zarządzał spółką SkładyWęgla.pl. Marek F. - informował tygodnik - miał wprowadzać w błąd kontrahentów, m.in. oferując kupno akcji spółki, ale nie informując przy tym o faktycznej sytuacji finansowej. F. twierdził, że on sam jest w tej sprawie poszkodowany. Gdańscy śledczy odmówili wszczęcia postępowania z jego zawiadomienia. Odwołanie od tej decyzji zostało skierowane do sądu w Bydgoszczy, który jednak nie uchylił decyzji wydanej przez gdańską prokuraturę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska