
Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa stanął na placu Poznańskim
(fot. Fot. Archiwum)
- W ostatnim "Albumie bydgoskim" stały Czytelnik wspominał, że przed wojną trasa procesji Bożego Ciała wiodła z kościoła Świętej Trójcy, ulicą Świętej Trójcy, Poznańską aż do placu Poznańskiego pod pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa. Natomiast do kościoła wierni wracali ulicą Kordeckiego. Doskonale pamiętam te procesje. Od 45 lat jestem parafianinem kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy - opowiada Roman Rymaszewski.
Nasz Czytelnik mówi: - Od trzech tygodni apelujecie o zdjęcia pomnika na placu Poznańskim. Szukacie też świadków jego odsłonięcia lub zburzenia przez Niemców. Niestety, nie mogę pomóc w tej kwestii. Natomiast pamiętam procesje Bożego Ciała, które wiodły pod pomnik. Zawsze uczestniczyły w nich setki bydgoszczan. Moja rodzina z innych dzielnic miasta, między innymi ze Szwederowa i Wzgórza Wolności, specjalnie przyjeżdżała na procesję do kościoła Świętej Trójcy. Mówili, że u nas jest najbardziej uroczyście i podniośle.
Każde zdjęcie cenne

Fotografia z odsłonięcia pomnika - 2 października 1932 rok
(fot. Fot. "Ilustracja Polska" 1932 rok, nr )
Przypomnijmy. Jak już pisaliśmy w naszym dodatku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy chce zrekonstruować pomnik i ustawić go na placu Poznańskim.
Jerzy Derenda, prezes TMMB, apeluje: - Czekamy na zdjęcia monumentu. Każde jest dla nas niezwykle cenne. Na ich podstawie łatwiej nam będzie odtworzyć pomnik, który Niemcy zburzyli w 1939 roku.
Krzyż zamiast figury
Dotarliśmy do numeru 12. "Miesięcznika kościelnego parafii św. Trójcy" z grudnia 1990 roku. Czytamy w nim: "Osoby związane z Klubem Książki i Prasy Katolickiej proponują ufundowanie i zawieszenie na pionowej belce krzyża skromnej tabliczki z napisem Najświętszemu Sercu Pana Jezusa - Bydgoszcz Wyzwolona 1920-1932-1991. Te daty oznaczają w kolejności chronologicznej moment powrotu Bydgoszczy do Polski, rok wystawienia pomnika oraz czas ufundowania tablicy. Jeśli pomysł spodoba się parafianom, to mamy nadzieję, że w Niedzielę Trójcy Przenajświętszej tabliczka zostanie uroczyście przytwierdzona do krzyża".
Tak się stało 12 listopada 1991 roku.
Wciąż czekamy na zdjęcia

Pomnik stanął u zbiegu ulic Stromej i Szubińskiej
(fot. Fot. "Ilustracja Polska", 1932 rok, nr)
Mają Państwo zdjęcia pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, który stał na placu Poznańskim? Prosimy, prześlijcie je do nas pod adres: Gazeta Pomorska, ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz lub pod adresem e-mailowym: [email protected]
Fotografie przekażemy Jerzemu Derendzie. Pokażemy je również na łamach "Albumu bydgoskiego".