
Woda niezbędna do życia
Bez wody nie ma życia - stanowi ona budulec ciał wszystkich organizmów na Ziemi. W ciele dorosłej kobiety stanowi około 50–55%. W ciele dorosłego mężczyzny - około 60%. Wraz z wiekiem jej zawartość w organizmie maleje.
Dla prawidłowego rozwoju powinniśmy spożywać codziennie ok. 2 litrów wody. Mężczyźni powinni wypijać nawet do 2,5 litra. Jest to ogólna suma wody z napojów i produktów spożywczych.

Woda reguluje klimat
To ocean usuwa z atmosfery ponad 20% emitowanego przez ludzkość dwutlenku węgla, spowalniając globalne ocieplenie. Niestety wiąże się to ze wzrostem temperatury i kwasowości wody, co ma negatywny wpływ na ekosystem. Prądy oceaniczne dodatkowo zmniejszają różnice temperatury pomiędzy obszarami tropikalnymi i podbiegunowymi.

Woda podstawą wielu gałęzi gospodarki
Wodę wykorzystujemy codziennie: do mycia, sprzątania i gotowania. Jest także niezbędna w w produkcji żywności, odzieży, urządzeń elektronicznych, maszyn, czy książek. Woda jest konieczna do ogrzewania budynków i chłodzenia elektrowni węglowych, nieodzowna do budowy dróg i domów. Bez niej nie jest możliwy postęp.
W Polsce aż 70% zasobów wody wykorzystywanych jest w przemyśle. Głównym źródłem są wody powierzchniowe. 20% wody wykorzystuje się w gospodarce komunalnej, 10% - w rolnictwie i leśnictwie.

Woda podstawą rolnictwa
Globalnie aż 70% wody wykorzystywanej przez ludzi pochłania rolnictwo. Drugie miejsce - 20% - zajmuje przemysł. Pozostałe 10% wykorzystują gospodarstwa domowe.
Mimo że nawadnianych jest jedynie 9% całkowitej powierzchni użytków rolnych, obszary te nadal odpowiadają za ok. 50% całkowitego poboru wody w Europie.