EKOLOGIA
  Program Czyste Powietrze. Wniosek złożony i co dalej? 10...

  Program Czyste Powietrze. Wniosek złożony i co dalej? 10 tys. Polaków chce dotacji

  Agata Wodzień

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Program Czyste Powietrze. Wniosek złożony i co dalej? 10 tys. Polaków chce dotacji

  ©pixabay.com

  Od 1,5 miesiąca wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmują wnioski w programie Czyste Powietrze. Chętnych na dotację do wymiany pieca jest już ok. 10 tysięcy. Kiedy mogą liczyć na wypłatę pieniędzy?
  Program Czyste Powietrze. Wniosek złożony i co dalej? 10 tys. Polaków chce dotacji

  ©pixabay.com

  - Do WFOŚiGW w Toruniu wpłynęło dotychczas 727 wniosków - podaje Monika Prusik z wojewódzkiego funduszu. Od chwili złozenia wniosku do uzyskania dofinansowania jest kilka kroków. - Od złożenia wniosku Fundusz ma 90 dni roboczych na jego weryfikację, w tym czasie odbędą się wizyty kontrolne - wyjaśnia przedstawicielka toruńskiego WFOŚiGW. - Obecnie trwa weryfikacja wniosków.

  Wspomniana weryfikacja pozwala wyłapać niedociągnięcia w formularzach.
  - Niestety wiele złożonych wniosków zawiera błędy lub dokumenty są niekompletne. Często są to podstawowe błędy, np. brak podpisu, nieprawidłowy numer księgi wieczystej lub niekompletne dokumenty finansowe - wymienia Monika Prusik. - Pierwsze umowy zostaną podpisane jeszcze w 2018 roku.

  WFOŚiGW wyjaśnia 8 kroków do dofinansowania z programu Czyste Powietrze:

  1. Zdobądź wiedzę. Zapoznaj sie ze szczegółami naboru: programem priorytetowym, formularzem wniosku i załącznikami oraz instrukcjami do nich, a także regulaminem naboru.
  2. Zbadaj potrzeby budynku. Chodzi o stan obecny i potrzeby budynku, które powinny zostać określone w audycie energetycznym lub przedstawione w uproszczonej analizie energetycznej zweryfikowanej przez przedstawiciela WFOŚiGW przed realizacją przedsięwziecia.
  3. Wypełnij i złóż wniosek o dofinansowanie. Pamietaj o wytycznych w tym zakresie na stronie właściwego WFOŚiGW, w tym o liście wymaganych dokumentów (np. dokumenty potwierdzajace dochód).
  4. Po złożeniu wniosku. Odbędzie się wizytacja przedstawiciela WFOŚiGW, która potwierdzi, czy stan budynku jest zgodny z danymi we wniosku.
  5. Podpisz umowę o dofinansowanie. WFOŚiGW przygotuje umowę po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku.
  6. Złóż wniosek o płatności. Środki mogą być wypłacone w kilku transzach po zrealizowaniu poszczególnych etapów przedsiewzięcia. Jeśli pojawią się zmiany, wystąp o odpowiednie zmiany w umowie.
  7. Zakończenie przedsięwzięcia. Wizyta przedstawiciela WFOŚiGW potwierdzi realizację przedsięwzięcia. Dodatkowo możliwa jest kontrola przedsięwzięcia w okresie jego trwałosci (utrzymania projektu) w terminie do 3 lat!
  8. Rozliczenie przedsięwzięcia. Nastąpi po pozytywnej weryfikacji realizacji przedsięwzięcia przez Przedstawiciela WFOŚiGW.


  W całej Polsce zakończyły się trwające ok. 2 miesięcy szkolenia. Odbyły się w każdej gminie i cieszyły dużym zainteresowaniem. W programie Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie (dotację lub pożyczkę - jeśli przekroczymy poziom dotacji 53 tys. zł) na wymianę pieców i kotłów na paliwa stałe oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

  Czyste Powietrze mają być realizowane do 2029 roku, umowy zawierane do końca 2027, realizacja do połowy 2029.

  Dotacja jest uzależniona od kwoty miesięcznego dochodu na osobę
  . Do 600 zł/os. - do 90% kosztow kwalifikowanych przewidzianych do wsparcia dotacyjnego. Dalej kolejno:
  • 601 -800 zł - do 80%
  • 801 -1 000 zł - do 70%
  • 1 001 - 1 200 zł - do 60%
  • 1 201 - 1 400 zł - do 50%
  • 1 401 - 1 600 zł - do 40%
  • powyzej 1 600 zł - do 30%

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  12 Tenorów i wielkie przeboje tysiąclecia w Bydgoszczy!

  12 Tenorów i wielkie przeboje tysiąclecia w Bydgoszczy!

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego