Realizowany był przy współpracy z urzędem marszałkowskim. Trwał pół roku i wzięło w nim udział piętnaścioro dzieci. Partnerem projektu była miejscowa policja, która zorganizowała w świetlicy stowarzyszenia dwa bloki tematyczne. Pierwszy był o bezpieczeństwie w ruchu drogowym dzieci i młodzieży, drugi natomiast o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich za popełnione czyny karalne i przejawach demoralizacji.
Głównym celem projektu było wspieranie zajęć rozwojowych dla dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym. Autorką była Barbara Śpica, socjoterapeutka i pedagog opiekuńczy. W realizację włączyli się również wolontariusze z liceum oraz Agnieszka Latzke, która zawsze chętnie włącza się w pomocą przy prowadzeniu zajęć socjoterapeu-tycznych w świetlicy stowarzyszenia. - Zajęcia terapeutyczne zwiększyły samodzielność dzieci i pozwoliły im lepiej radzić sobie w życiu codziennym - informują w świetlicy. - Przyczyniły się do lepszego funkcjonowania i pracy w grupie. Bloki tematyczne z policją nauczyły naszych podopiecznych bezpieczeństwa i pogłębiły ich wiedzę o przepisach ruchu drogowego.
Dzieci chętnie uczestniczyły w czwartkowych zajęciach i robiły zadania prowadzone przez terapeutę. - Stały się bardziej otwarte na kontakty z rówieśnikami - dodaje Maria Lewandowska, szefowa świetlicy. - Wzmocniły wiarę we własne możliwości. Nauczyły się znosić krytykę i we właściwy sposób przyjmować rady innych.
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców