Niezależnie od tego czy motywuje nas do oszczędzania unijna dyrektywa czy też po prostu zwyczajna oszczędność.
Prąd, niestety w ostatnim czasie drożeje zatrważająco szybko, a w ślad za tym rośnie grupa mieszkańców, którzy mają problemy z regulowaniem rachunków.
Niestety, to nie ostatnie podwyżki. W ciągu najbliższych lat prognozowany jest stały wzrost cen, a tylko w 2009 r. podwyżka cen prądu przekracza 40 proc. Planowane jest wprowadzenie sprzedaży energii na giełdę, ale czy to posunięcie przyniesie spadek cen?
Więcej odnawialnej!
- Promocja opłat za prąd w zależności od jego zużycia, wprowadzana przez firmy energetyczne, może okazać się niewystarczająca - mówi Robert Pierzchała z firmy ARCHETON. - W takiej sytuacji warto pomyśleć o tym, by uniezależnić się od klasycznej energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej.
Zadbaj o świadectwo
To jeden ze sposobów oszczędzania. Są i inne.
Należy też zadbać o to, by budynek, w którym mieszkamy spełniał normy w kontekście świadectwa charakterystyki energetycznej, które jest wymagane od 1 stycznia br.
A takie świadectwo energetyczne budynku zawiera wskaźniki dotyczące centralnego ogrzewania, cieplej wody użytkowej, wentylacji i klimatyzacji.
Najważniejsze cechy energooszczędnych projektów domów - to m.in. zwarta bryła, większe okna od strony słonecznej, a mniejsze od północy, do tego zawsze o podwyższonym wskaźniku termiczności.
W takim domu także otwory drzwiowe również powinny być odpowiednio izolowane.
Nie oszczędzaj na instalacji, dobrze wybierz działkę
Bardzo ważnym elementem są instalacje: instalacja ogrzewania gazowego kondensacyjnego lub kominkowego z płaszczem wodnym, instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperator) oraz kolektory słoneczne do ogrzewania centralnej wody użytkowej, a alternatywnie - pompy ciepła.
Orientacja budynku na działce powinna być wynikiem kalkulacji sprzyjającej zyskom ciepła z promieniowania słonecznego.
Budując dom warto docieplić ściany styropianem lub wełną mineralną grubości 20 cm.
- Bardzo niskie zapotrzebowanie na energię cechuje domy wybudowane w technologii szkieletu prefabrykowanego. Zastosowanie tej technologii powoduje, że wnętrze budynku szybko się nagrzewa zaraz po włączeniu ogrzewania w sezonie - dodaje Robert Pierzchała.
Przy wyborze projektów domów warto wziąć pod uwagę serię EKO. On m.in. zapewnia najwyższe wartości na skali w świadectwie charakterystyki energetycznej. Możemy wtedy oszczędzić na opłatach za prąd i zarobić w przypadku zbycia nieruchomości realizowanej wg tychże projektów.
