Dokument przygotowany przez RIO dotyczy lat 2016-2018. Izba wskazała szereg nieprawidłowości. Kontrolerzy zwrócili uwagę na zatrudnienie na stanowisku głównego księgowego osoby niespełniającej wymagań kwalifikacyjnych w zakresie wykształcenia.
Kontrola wykazała też podwójne fakturowanie. W 2018 roku szpital przedłożył tą samą fakturę, dotyczącą nabycia aparatu USG (za ponad 160 tys. zł) do rozliczenia dwóch różnych źródeł finansowania zakupu tego sprzętu – z samorządu województwa i powiatu rypińskiego. Następstwem była podwójna refundacja tych samych wydatków.
Ponadto poprzedni dyrektor powierzył pracownikom firmy zewnętrznej wykonywanie w imieniu SP ZOZ obowiązków w zakresie gospodarki finansowej, w tym naliczania wynagrodzeń oraz składania deklaracji i rozliczeń PIT i ZUZ. Było to naruszenie ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którą tego rodzaju obowiązki mogą wykonywać jedynie pracownicy danej jednostki.
Po tak niepokojących wnioskach sprawą zajęła się rypińska prokuratura.
– Postępowanie się toczy, nikomu jeszcze nie przedstawiono zarzutów, trwa zbieranie materiału dowodowego – tłumaczy Jacek Lasiński, prokurator Prokuratury Rejonowej w Rypinie.
Co konkretnie badają śledczy?
– Prokuratura zajmuje się co najmniej kilkoma wątkami – dodaje Lasiński. – Wśród nich jest kwestia nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, finansowania zakupu aparatu USG z dwóch źródeł w oparciu o tę samą fakturę oraz inne kwestie i zagadnienia wyraźnie wskazane w wystąpieniu pokontrolnym przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Bydgoszczy. Wnioski z raportu RIO są jednym z kluczowych dowodów w tej sprawie.
Do tematu wrócimy w kolejnych tygodniach.
Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
