Oficjalnie ogłosi to w sobotę 29 kwietnia o godz. 10:00 na przyczółku promowym w Solcu Kujawskim marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i zgromadzonych na brzegu gości zaprosi na pokład bocznokołowca.
- Mamy zamiar przepłynąć się na drugi brzeg do Czarnowa. Wszystko bowiem jest już dopięte, w piątek prom otrzymał ostatnie dokumenty uprawniające do pływania. Przez najbliższe 4 miesiące będzie pływał w trybie rozruchowym i na razie pasażerowie będą mogli z przeprawy korzystać bezpłatnie – informuje nas Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
W briefingu nad Wisłą wezmą udział również wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski. Zaproszono też partnerów projektu: starostę bydgoskiego Wojciecha Porzycha, starostę toruńskiego Marka Olszewskiego, burmistrza Solca Kujawskiego Teresę Substyk, wójta gminy Zławieś Wielka Jana Surdykę.
To też może Cię zainteresować
Będzie możliwość przepłynięcia promem dla wszystkich chętnych gości wraz z samochodami. Od soboty planuje się rozpoczęcie regularnych rejsów.
Dopięte na ostatni guzik
Rzeczywiście wszystko jest już gotowe – całkowicie zmodernizowana droga wojewódzka nr 249, która łączy się na południu z krajową nr 10 i na północy z 80, gotowe są wiślane przyczółki przeprawy, no i sam prom „Flisak”. I tylko urzędowe formalności spowodowane dopuszczeniem go do ruchu opóźniały się.
„Inspekcja miała na celu sprawdzenie stanu opisanego w dokumentach stanowiących podstawę do wydania świadectwa zdolności żeglugowej ze stanem faktycznym oraz sprawdzenia zgodności wyposażenia statku z wymaganiami określonymi w przepisach” – informował nas 19 kwietnia Aleksander Kopeć, starszy inspektor nadzoru nad żeglugą Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy.
To już za nami, jak też wątpliwości czy „Flisak” zdoła wypłynąć na majówkę.
Prom jest unikatowy
Konstruktorem, armatorem i operatorem promu jest malborska firma „Techno – Marine”.
To prototypowa jednostka pływająca, nie ma drugiej takiej. Na pokład zabierze 15 samochodów osobowych lub 1 autobus, ewentualnie 2 busy. Pojazdy mechaniczne wjeżdżają po sterowanej hydraulicznie klapie, zaś na przeciwległym brzegu zjeżdżają po klapie rufowej. Na lewej burcie są miejsca siedzące dla 42 pasażerów, zaś na prawej dla 16.
Jednostkę ochrzci Irena Santor
Chrzestną promu zostanie słynna piosenkarka Irena Santor, od 26 kwietnia honorowa obywatelka województwa kujawsko-pomorskiego.
Tytuł otrzymała podczas uroczystej sesji sejmiku. Irena Santor urodziła się w roku 1934 w Papowie Biskupim, dzieciństwo spędziła w Solcu Kujawskim.
- Chrzest odbędzie się z jakiś czas. Daty jeszcze nie ustalono – dodaje Beata Krzemińska.
