Strajk włoski policji
Taka decyzja zapadła podczas posiedzenia Zarządu Głównego NSZZ Policjantów i jest to efekt braku porozumienia z MSWiA. - Cierpliwość już się skończyła - podkreślają mundurowi.
Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski powiedział „DZ”, że jeszcze dziś zostanie opublikowany specjalny komunikat w tej sprawie (AKTUALIZACJA: Czytamy w nim m.in, że decyzja o wszczęciu ogólnokrajowej akcji protestacyjnej przyjęta została jednogłośnie. Za podjęciem akcji protestacyjnej opowiedzieli się przedstawiciele wszystkich zarządów wojewódzkich w kraju. Jednoznaczne były wyniki ankiety referendalnej - 99 proc. z ok. 30 tys. policjantów popierało protest).
Nieoficjalnie wiadomo, że związkowcy zwrócą się do Forum Związków Zawodowych o poparcie działań protestacyjnych. Wkrótce policyjne jednostki i oznakowane radiowozy mają zostać oflagowane.
ILE ZARABIAJĄ POLICJANCI? SPRAWDŹ TUTAJ
Jak będą protestować policjanci
W ramach protestu policji możliwe jest m.in. stosowanie przez policjantów pouczeń zamiast mandatów karnych, drobiazgowe wykonywanie czynności służbowych przez funkcjonariuszy drogówki czy też prewencji, a nawet ogólnokrajowa manifestacja.
O postulatach mundurowych pisaliśmy już w marcu tego roku. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych reprezentująca interesy policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz Celno-Skarbowej poinformowała wówczas o problemach w poszczególnych formacjach i żądaniach, jakie przedstawiono 12 marca poszczególnym resortom. Zapowiadano, że jeśli ministrowie nie zrealizują tych postulatów, dojdzie do protestu.
Czytaj więcej:
Protest policjantów i innych służb mundurowych? W Warszawie odbyła się specjalna konferencja
Wiele wskazuje na to, że przedstawiciele pozostałych służb mundurowych zrzeszonych w FZZSM również podejmą niebawem decyzję o akcjach protestacyjnych.
Protest policjantów i innych służb mundurowych. Jakie są żądania?
1. Przyznanie dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń w roku bieżącym, do kwoty 650 zł w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza
2. Podjęcie prac legislacyjnych mających na celu przywrócenie systemu emerytalnego funkcjonariuszy, który obowiązywał do 31 grudnia 2012 roku
3. Odmrożenie waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 966, 1948)
4. Wprowadzenie pełnej odpłatności za czas służby przekraczający normy określone dla poszczególnych formacji mundurowych - nadgodziny i służby w dni ustawowo wolne od pracy
5. Zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po
6. 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy (Dz. U. z 2016 r. poz. 708, 2270, z 2017 r. poz. 38, 715, 1321, 1386)
7. Przywrócenie pełnego uposażenia za czas absencji chorobowej w służbie nieprzekraczający 30 dni w roku.
**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/PatrykDrabek
**
MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected]
DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Mazda Mirai Motors Challange 2018