Manifestacja na Rynku "Mówimy dość dojenia mieszkańców Grudziądza przez spółki miejskie"
Celem spotkania było wyrażenie sprzeciwu i dezaprobaty przeciwko podwyżkom jakie w ostatnim czasie dotknęły mieszkańców.
W trakcie wiecu odczytano list otwarty do prezydenta Grudziądza, w którym organizatorzy domagają się zracjonalizowania wydatków ponoszonych przez miejskie spółki (m.in. na utrzymywanie rozbudowanych zarządów) a także miasto (m.in. na promocję).
"Panie Prezydencie, uważamy, że jako organ nadzoru właścicielskiego, jest pan w pełni odpowiedzialny za wysokie czynsze w lokalach komunalnych zarządzanych przez MPGN w Grudziądzu oraz za wysoki poziom stawek opłat za ogrzewanie i ciepłą wodę" - czytamy w liście otwartym.
Organizatorzy happeningu zbierali podpisy pod listem otwartym, a także pytania do prezydenta Grudziądza, które - jak zapowiadają - zostaną zadane podczas najbliższego otwartego spotkania Macieja Glamowskiego z mieszkańcami miasta (we wtorek, 28 lutego, o g. 18 w szkole podstawowej na Rządzu).
Wiec zorganizowało stowarzyszenie Stowarzyszenie Grudziądz Semper Fidelis, a udział w nim wzięli m.in. grudziądzcy radni PiS.
Jak było na manifestacji na Rynku w Grudziądzu zobacz w galerii zdjęć:
Protest przeciw podwyżkom opłat za ciepło i mieszkania na Ry...
Skąd wzrost opłat za mieszkania komunalne i ciepło w Grudziądzu?
Przypomnijmy, że grudziądzki OPEC w ciągu ubiegłego roku pięciokrotnie podwyższał stawki za produkowane przez siebie ciepło. Argumenty były za każdym razem takie same: wzrost cen węgla i uprawnień do emisji CO2. Każda z tych podwyżek była zatwierdzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który sprawdza zasadność każdego wniosku.
Mieszkańców, których domy są podłączone do sieci OPEC-u najbardziej dotknęła podwyżka z końca 2022 roku, bo nałożyła się ona z zakończeniem obowiązywania rządowej tarczy antyinflacyjnej, w związku z czym stawka VAT na ciepło wróciła z 5 proc. na poziom 23 proc.
Natomiast ostatnia podwyżka czynszu w mieszkaniach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej miała miejsce w ubiegłym roku, a kolejna w życie wejdzie dopiero 1 czerwca. Stawki bazowe dla obliczania wysokości czynszu:
- dla lokali komunalnych będą wynosiły 5,26 zł za m kw. (obecnie 4,78 zł) - podwyżka o 48 groszy na m kw.
- a dla lokali socjalnych wyniosą 1,23 zł za m kw. (obecnie 1,20 zł) - podwyżka o 3 grosze za m kw.
Jak było na manifestacji na Rynku w Grudziądzu zobacz w galerii zdjęć:
Protest przeciw podwyżkom opłat za ciepło i mieszkania na Ry...
