MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protesty rolników w Kujawsko-Pomorskiem. Rolnicy pozytywnie ocenili spotkanie z wojewodą

Trwa protest pod Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy.
Trwa protest pod Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. Marek Weckwerth
Na 20 lutego rolnicy z całego woj. kujawsko-pomorskiego zaplanowali zaostrzenie protestów. Zgłoszonych jest kilkadziesiąt miejsc, gdzie są utrudnienia. Śledzimy na bieżąco to, co dzieje się na protestach rolniczych w naszym regionie.

20 lutego protesty organizowane przez Stowarzyszenie Obrony Praw Rolników są się m.in. w: Bydgoszczy (na ulicach Jagiellońskiej, Focha i Bernardyńskiej, ale głównym celem jest manifestacja przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim), wokół Torunia oraz w Osielsku na rondzie św. Huberta (zjazd z drogi ekspresowej S5 w kierunku Bydgoszczy będzie miejscem akcji protestacyjnej). Blokowany ma być też wjazd na autostradę A1 w okolicach Lubicza Dolnego.

Łącznie tego dnia w Kujawsko-Pomorskiem rolnicy zamierzają protestować w kilkudziesięciu miejscach, w tym także w miejscowościach (lub w ich pobliżu): Białe Błota, Brodnica, Ciechocinek, Gniewkowo, Gniewkówiec, Lisewo, Nakło, Pawłówek, Rogowo, na drodze Solec Kujawski- Makowiska, Stolno, Strzelno, Szubin, Wąsosz, Łochowo, Świecie, Tryszczyn, Turzno, Włóki, Zła Wieś (DK80), na trasie Złotniki-Bydgoszcz (DK25), Żnin i Żołędowo.

Śledzimy dla Was protest rolników 20 lutego 2024. Poniżej relacja na żywo z wydarzeń w kujawsko-pomorskiem.

Protest rolników w Kujawsko-Pomorskiem

20 lutego w całym naszym regionie odbywają się zaostrzone protesty rolników. Sprawdź, co się dzieje.
21:3320.02.2024

Aktualna sytuacja na drogach krajowych w regionie w związku z protestem:

A1 - blokada węzłów Lubicz, Turzno i Lisewo;

S5 - blokada odc. Maksymilianowo - Bydgoszcz Płd. oraz Rynarzewo - B. Błonie; Żnin Płn. Policja kieruje na drogi dojazdowe i lokalne;

DK91 Łysomice - Toruń; Świecie;

Warlubie - Dolna Grupa - dalsze utrudnienia w ruchu;

DK80 Złotawieś Wielka

DK 55 Grudziądz - Mały Rudnik

DK25 Gronowo - blokada ronda; Żegotki - ruch wahadłowy; Gniewkówiec - ruch wahadłowy,

DK16 Grudziądz

DK15 - zablokowany przejazd przez Brodnicę, Policja kieruje pojazdy na objazd (protest do jutra do południa)

DK15 - ruch wahadłowy w Gniewkowie,

DK10 Lubicz Dolny - zablokowane skrzyżowanie, objazd drogami lokalnymi.

19:4720.02.2024

Protest trwa w kilku miejscach Grudziądza. Rolnicy nadal blokują m.in. rondo na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 55 i 16, a także zjazdy z trasy średnicowej na ul. Konstytucji 3 maja. Rozpoczęła się też blokada w nowym miejscu - na skrzyżowaniu ul. Chełmińskiej z Gdyńską. W korku utknął tu m.in. tramwaj. Rolnicy zapowiadają, że będą kontynuowali protest aż do środowego popołudnia.

19:1120.02.2024

Protestujący rolnicy po godz. 17 wjechali do centrum Torunia od strony Łysomic. Blokada drogi Toruń - Łysomice ma potrwać do godziny 1 nocy z wtorku na środę.

Zablokowane przez rolników są zjazdy na węzłach A1 Kowal, Lubicz, Turzno i Lisewo. W obu kierunkach zablokowana jest droga S5 na odcinkach Rynarzewo - Bydgoszcz Błonie oraz Maksymilianowo - Bydgoszcz Południe.

Rolnicy protestujący na drodze S5 przy węźle Żnin-Północ w Jaroszewie obiecali odblokować drogę po zmroku ze względu na bezpieczeństwo. Do blokowania mogą wrócić jednak od środowego poranka.

Utrudnienia występują też na innych drogach krajowych i wojewódzkich, gdyż rolnicy wracają do swoich domów po protestach w większych miastach.

19:0120.02.2024

Aktualna sytuacja na S5

Droga S5 jest ciągle zablokowana na kilku odcinkach. Przedstawiamy zdjęcie z okolic Pawłówka.

18:4920.02.2024

Radziejów

W godzinach popołudniowych ponad 800 rolników z powiatu radziejowskiego zablokowało ruch drogowyna skrzyżowaniu dróg K-62 i W267. Kierownictwo protestu objęli Tadeusz Balcerak i Błażej Ciemny, którzy zdecydowanie sprzeciwiają się polityce zielonego ładu UE. Wsparcie dla protestu rolników w Osięcinach wyraziły także inne grupy, w tym myśliwi, służby weterynaryjne i międzynarodowy transport.

18:3020.02.2024

Chełmno

Także w powiecie chełmińskim trwają protesty rolnicze. Utrudnienia w ruchu zanotowano m.in. na Drodze Krajowej 91.

 • W Stolnie w powiecie chełmińskim rolnicy zablokowali przejazd Drogą Krajową 91 w stronę Torunia,
 • W Stolnie zablokowany jest zjazd z drogi krajowej w stronę Grudziądza,
 • Zablokowana jest także droga z Chełmna do Stolna , gdzie rolnicy manifestują na wysokości mleczarni.
18:1320.02.2024

Włocławek

Tak wyglądał protest rolników we Włocławku. Długa kolumna ciągników przejechała przez miasto aleją Chopina, ul. Okrzei i Toruńską do Anwilu SA i z powrotem blokując i spowalniając ruch innych pojazdów.

Przed włocławskim marketami - Lidl, Auchan i Kaufland rolnicy z rejonu Dobrzynia nad Wisłą, Brześcia Kujawskiego, Kowala, a nawet Gostynina rozdawali ulotki dotyczące m.in.:

 • strajku rolników
 • Zielonego Ładu
 • pakietu Fit fot 55
 • sytuacji związanej z ukraińskim zbożem
 • pestycydami

Protestowano też m.in. w gminach Lubień Kujawski, Lubraniec, Brześć Kujawski.

18:0120.02.2024

Grudziądz

W Grudziądzu blokowane są drogi i ronda w sześciu punktach na terenie miasta i w jednym w powiecie. Do miasta przyjechało kilkaset ciągników. Blokady mają potrwać do środy, do godz. 17. W wielu miejscach miasta tworzą się gigantyczne korki. Tak jest m.in. na trasie średnicowej, ul. Paderewskiego, Warszawskiej, Kwidzyńskiej.

Pod Starostwem Powiatowym nastąpiło przekazanie na ręce starosty Adama Olejnika petycji i postulatów do władz centralnych. Czytamy m.in.: 

„Opłacalność produkcji rolnej w ostatnich latach dramatycznie spadła, uprawa roślin i hodowla zwierząt nie przynosi już zysków, a jedynie straty przez co wiele polskich gospodarstw stoi dziś na skraju bankructwa. (...) Pokładaliśmy duże nadzieje w działaniach rządu, lecz zawiedliśmy się. (...) Wnioskujemy o podjęcie wszelkich dostępnych kroków prawnych i działań zmierzających do stabilizacji sektora rolnego oraz przywrócenia ekonomicznej opłacalności produkcji rolnej”.

Adam Olejnik, starosta grudziądzki:

 • Widzimy od dłuższego czasu co najmniej niepokojącą sytuację w rolnictwie. Postulaty są przedmiotem analizy rady powiatu grudziądzkiego i na sesji w środę, 21 lutego podejmiemy stanowisko wyrażające głębokie zaniepokojenie tym stanem wzywające rząd oraz komisję europejską do działań oraz solidaryzujące się z państwa protestem.
17:4620.02.2024

Blokady dróg w Kujawsko-Pomorskiem trwają

Cały czas trwają blokady dróg poza miastami. Zablokowane przez rolników są zjazdy na węzłach A1 Kowal, Lubicz, Turzno i Lisewo. W obu kierunkach zablokowana jest droga S5 na odcinkach Rynarzewo - Bydgoszcz Błonie oraz Maksymilianowo - Bydgoszcz Południe.

Blokada drogi S5 trwa też na węźle Żnin-Północ w Jaroszewie. Gdy zapadnie zmrok, rolnicy mają przestać blokować drogę w tym miejscu ze względu na bezpieczeństwo.

Utrudnienia występują też na innych drogach krajowych i wojewódzkich, gdyż rolnicy wracają do swoich domów po protestach w większych miastach.

17:1320.02.2024

Koniec protestów rolników przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy

Rolnicy wracają na ulicę Grunwaldzką. Wzmożony ruch przy rondzie Jagiellonów i na głównych ulicach wylotowych z miasta.

AKTUALIZACJA: Ruch w centrum bez zakłóceń. Ruch tramwajowy przywrócony po standardowych trasach.

16:5420.02.2024

Ważne!

22 lutego w Żninie ma pojawić się Adam Nowak, wiceminister Rozwoju Rolnictwa i Wsi.

16:4220.02.2024

Protest przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy kończy się

Rolnicy uważają że dziś pokazali klasę.

Nie jesteśmy zadymiarzami i pokazaliśmy to przed panem wojewodą - dodali na koniec.

Wyrazili nadzieję, że po spotkaniu w Brukseli minister przyjedzie do Bydgoszczy.

16:3820.02.2024

Przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy zaparkowano kilka ciągników. Mają tu zostać kilka dni.

16:3420.02.2024

Spotkanie u wojewody zakończyło się. Rolnicy ocenili je pozytywnie

16:3020.02.2024

Wojewoda o informacji o ukraińskich zbożach zalegających w państwowych magazynach

Uruchamiam w regionie wszystkie moje służby kontrolne.

16:2820.02.2024

Padają propozycje rolników dot. rozwiązania problemów ze zbożem

Należy zamknąć granicę z Ukrainą, bo mamy nadmiar żywnosci. Trzeba to wytłumaczyć Brukseli - proponują rolnicy.

Jeden z rolników proponuje wykorzystywać nadwyżki żywności dla celów nieżywnosciowych, np. w energetyce - spalanie zbóż i produkowanie prądu.

16:1920.02.2024

Padły deklaracje, że do stałego zespołu przy wojewodzie ds. rolnictwa będą zapraszane inne osoby, w zależności od branży i dyskutowanych problemów, np. związanych z łowiectwem czy pszczelarstwem. Wojewoda oczekuje na zgłoszenia do zespołu 7 dni, ósmego zwołuje naradę. Na liście doradców wojewody ds. rolnictwa powinno być pięć osób. Mogą być to także zgłoszenia mailowe.

16:1120.02.2024

Rolnicy proponują, aby każdy wagon wjeżdżający do Polski był dokładnie sprawdzany. Dokładne odprawy zminimalizują przemyt. 

Wicewojewoda Hemmerling obiecuje przekazanie postulatów do resortu rolnictwa. Z kolei, wojewoda prosi o pismo, w którym rolnicy przedstawią swoje zdanie na temat przewozu zboża z Ukrainy przez Polskę i propozycje rozwiązań.

16:0120.02.2024

Poruszane są również problemy myśliwych

Uczestnicy spotkania u wojewody zgłaszają bardzo wiele problemów, także związanych z łowiectwem, w tym ograniczenia polowań z noktowizją. A, ich zdaniem, noktowizja ułatwa odstrzał dzików.

 • Nie będziemy mogli prowadzić właściwej gospodarki łowieckiej i za rok będą kolejne protesty - mówią.

Myśliwi proszą wojewodę o wsparcie. Wojewoda uspokaja, że w nowej rzeczywistości politycznej wszelkie projekty ustaw będą spokojnie konsultowane ze stroną społeczną.

15:4620.02.2024

Rolnicy uważają że ukraińskie zboże jest w magazynach państwowych w Kujawsko-Pomorskiem, ale wymieszane z innymi. Wyjaśniają wojewodzie, że nie są w stanie konkurować z Ukrainą. Przekonują, że Ukraińcy wdrażają nowoczesne technologie produkcji zbóż i wkrótce będą one dobrej jakości.

Jeśli dziś zamknęlibysmy granicę to ukraińskie zboże będzie zalegać w Polsce dwa lata - dodają uczestnicy spotkania u wojewody.

Wojewoda mówi, że ma świadomość, że nie będzie normalnych stosunków z Ukrainą, jeśli się tego problemu ze zbożami nie załatwi.

15:4020.02.2024

Wojewoda dziękuje za spotkanie. Ma już postulaty rolników

15:3720.02.2024

Rozpoczyna się spotkanie u wojewody

15:3520.02.2024

Aktualna sytuacja przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy

15:3220.02.2024

Delegacja rolników idzie do Urzędu Wojewódzkiego złożyć postulaty do wojewody.

15:2520.02.2024

To co w mojej kompetencji to deklaruję że pomogę rolnikom, myśliwym, pszczelarzom i przewoźnikom - mówi wojewoda.

Jednocześnie zapewnił rolników, że w regionie w magazynach państwowych nie ma ukraińskiego zboża. Rolnicy nie wierzą. Twierdzą, że na granicy jest przemyt. Jeden z rolników mówi, że widział transport ukraińskiego zboża do Kruszwicy do produkcji Oleju Kujawskiego. Wojewoda prosi o dowody, zdjęcia, obiecuje interwencję.

15:1820.02.2024

Wojewoda Michał Sztybel: - Dziś protesty są w całej Polsce. Minister ma dyspozycję od premiera do wdrożenia zmian.

15:1420.02.2024

Ważne

Traktory przed Urzędem Wojewódzkim mają zostać kilka dni.

Wojewoda mówi, że plac przed urzędem jest do dyspozycji rolników, mogą tu zostawić swoje pojazdy.

15:1020.02.2024

Rolnicy wciąż domagają się przyjazdu ministra

Jak mamy żniwa to pracujemy dzień i noc, w sobotę i niedzielę też. Teraz minister tak powinien pracować. Minister przespał dwa miesiące, alarmowaliśmy, ale nas się nie słucha. Bezpieczeństwo żywnościowe są także dla pana, panie wojewodo. Proszę zadzwonić do ministra, aby do nas przyjechał. Ile można czekać, żarty się skończyły. Nie odejdziemy stąd aż tu nie przyjedzie!

Na proteście słychać pojedyncze odgłosy odpalanych petard.

15:0120.02.2024

 •  Naszą partią jest rolnictwo - podkreślają protestujący.

To nie wy.jestescie naszymi panami. To wy macie nam służyć Panie wojewodo, proszę to przekazać ministrowi.

 • 700 tys ha mają.najwieksze holdingi na Ukrainie. Jak mamy z nimi konkurować? My walczymy o prawo do produkcji [...] Na spotkaniu często pada zarzut, że nam zostanie produkcja robali. Robale dla Brukseli - skandują.

Rolnicy przypominają, że Unia każe im odłogować 10 proc. pól.

14:5620.02.2024

Europosłowie to zdrajcy narodu polskiego, bo głosowali za liberalizacja handlu z Ukrainą. Oni niszczą Polskę - grzmią rolnicy.

Wojewoda prosi aby nie dać się omamić sloganami.

Jeśli komuś brakuje kompetencji to się go wymienia, do skutku - mówią organizatorzy protestu. Politykom życzą odwagi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska