Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne słowa pochodzącego z regionu prymasa Polski na Wielkanoc. Co powiedział?

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Prymas Polski abp Wojciech Polak
Prymas Polski abp Wojciech Polak fot. Waldemar Wylegalski
Potrzebujemy, by dobra nowina o Zmartwychwstałym uzdrowiła nas z lęku i niepewności o jutro, by odwróciła logikę wojny i niszczenia ludzkiego życia, by podźwignęła nasze zbolałe serca, wlała w nie pokój i nadzieję – podkreślił prymas Polski abp Wojciech Polak, składając życzenia w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

Spis treści

Nie możemy poddawać się porażkom

- Święta Zmartwychwstania Pańskiego to święta nadziei. Mroki krzyża ustąpiły, śmierć została pokonana, grób jest pusty. W tę Wielką Noc Pan zmartwychwstaje dla nas. W tym świętym czasie i my możemy Go na nowo spotkać, możemy rozpoznać Jego chwalebne rany, możemy napełnić serca nadzieją - podkreślił prymas Polski abp Wojciech Polak.

Przypomniał, że droga do Emaus, którą przedstawia Ewangelista Łukasz to obraz naszego życia i naszym zmagań. Wskazał, że „po śmierci Jezusa uczniowie szli do Emaus w poczuciu porażki i rozczarowania”. Hierarcha zaznaczył, że i nam może przydarzyć się podobna pokusa, by myśleć, że do porażki należy ostatnie słowo, ale nie może się temu poddawać. Nie możemy - jak powiedział - zamknąć się w smutku i beznadziei z powodu własnych słabości i ułomności, z powodu osamotnienia i niezrozumienia, doświadczając lęku czy kryzysu wiary.

Trudne jest życie bez nadziei

- Właśnie w tych wszystkich sytuacjach Zmartwychwstały Pan wychodzi nam naprzeciw. Życzę, by spotkanie ze Zmartwychwstałym stało się udziałem każdej i każdego z nas. On żyje i jest z Tobą. On jest naszą nadzieją. On żyje i chce, abyś żył. To dzięki Niemu kryzys może stać się szansą, a pustkę może wypełnić nadzieja, która wszystko przetrzyma i która zawieść nie może – zaznaczył hierarcha.

Dodał, że trudne jest życie bez nadziei, dlatego potrzebujemy, by Pan Zmartwychwstał w naszych pozrywanych relacjach, tym wszystkim co napełnia nas dziś zgorzknieniem i smutkiem, by zmartwychwstał w naszych ranach po doznanych krzywdach i w surowych osądach.

- Potrzebujemy, by Pan odsunął ciężki kamień wzajemnych uprzedzeń, dystansu, a nierzadko nienawiści. Potrzebujemy, by tchnął życie do wypowiadanych przez nas słów, które często zamiast budzić nadzieję – odbierają ją. Zamiast dawać życie – trzymają nas w grobie zniechęcenia i zamknięcia w sobie. Potrzebujemy, by Dobra Nowina o Zmartwychwstałym uzdrowiła nas z lęku i niepewności o jutro, by odwróciła logikę wojny i niszczenia ludzkiego życia, by podźwignęła nasze zbolałe serca, wlała w nie pokój i nadzieję – powiedział prymas.

„Nie lękajmy się Go przyjąć do naszych serc”

Podkreślił także, że na drodze do Emaus Jezus dyskretnie pojawił się, by towarzyszyć zrezygnowanym uczniom. Dodał, że Jezus „uczy nas, w jaki sposób my możemy dawać nadzieję tym, którzy utracili sens w życiu, który zagubieni idą w niewłaściwym kierunku” – wskazał.

Metropolita gnieźnieński zaznaczył, że Jezus chce, byśmy byli „pielgrzymami nadziei”, byśmy z nadzieją towarzyszyli innym w drodze.

- Wyjdźmy zatem z Chrystusem do drugiego człowieka. Pozwólmy, by On prawdziwie zmartwychwstał w ludzkich sercach i odrodził je na nowo. Nie lękajmy się Go przyjąć do naszych serc, rodzin, domów i wspólnot – podkreślił prymas Polski, życząc wszystkim błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważne słowa pochodzącego z regionu prymasa Polski na Wielkanoc. Co powiedział? - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska