List intencyjny w sprawie działań na rzecz ratowania wymierających gatunków dzikich kotów podpisali rektor UMK, prof. Andrzej Sokala oraz prezes Zarządu Save Wild Cats Foundation Mariusz Smoleń.
W planach jest m.in. budowa ośrodka prowadzonego przez fundację, z którego korzystać będą pracownicy i studenci toruńskiej weterynarii. Prowadzone w nim będą zajęcia naukowo-dydaktyczne i prace badawczo-kliniczne.
Kocie komórki w ciekłym azocie
„Unikatowość zwierząt, które będą przebywać w ośrodku, otworzy ponadto przed uczelnią nowe możliwości nawiązywania międzynarodowych kontaktów akademickich” – czytamy w oświadczeniu z UMK.
Ośrodek ma być również atrakcją turystyczną w skali europejskiej, ponieważ będzie dostępny dla zwiedzających, a koty rzadkich gatunków będzie można odwiedzać siedem dni w tygodniu.
Fundacja Save Wild Cats została założona w 2019 roku. Skupia się głównie na najmniejszych gatunkach dzikich kotów. Jej celem jest doskonalenie metod pozyskiwania komórek rozrodczych oraz gromadzenie materiału genetycznego. Chodzi między innymi o wykorzystanie metod wspomaganego rozrodu do rozmnażania zagrożonych gatunków i zwiększenia liczby dzikich kotów.
Pozyskane męskie komórki będą przechowywane za pomocą kriokonserwacji, w w laboratorium przy ul. Włocławskiej 161 w Toruniu.
