Pod koniec października zaktualizowano program priorytetowy NFOŚiGW pn. Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce, Część 2) Popularyzacja technologii zweryfikowanych w ramach Systemu Weryfikacji Technologii Środowiskowych ETV.
Aktualizacja dotyczących m.in. kwoty, jaką można pozyskać na działania związane z procedurą ETV - podniesiono ją z 50 do 100 tys zł. Dzieli się ją na 2 kat. wydatków: sporządzenia dokumentacji ETV przez Jednostkę Weryfikującą oraz przeprowadzenia badań na potrzeby potwierdzenia efektu działań weryfikowanej technologii.
Nowy jest także termin, w którym przedsiębiorcy mogą składać w NFOŚiGW wnioski - do 29 grudnia 2022 roku.
"Programy ETV są realizowane w takich krajach, jak np. USA, Kanada i Japonia. W Unii Europejskiej ETV, określany jako ETV UE, jest programem pilotażowym, którego zadaniem jest pomoc wytwórcom i dostawcom innowacyjnych technologii środowiskowych we wprowadzeniu ich produktów na rynek, czyli w tzw. komercjalizacji", wyjaśnia Narodowy Fundusz. Pilotażem ETV EU zostało objętych 7 krajów UE, w tym gronie jest Polska, a poza nią Dania, Francja, Finlandia, Czechy, Belgia, Wielka Brytania.
Firmy, które poddadzą swoje produkty weryfikacji w ramach ETV EU uzyskują:
- niezależny dowód sprawności weryfikowanych parametrów swoich technologii,
- poświadczenie innowacyjnych cech technologii,
- potwierdzenie korzyści dla środowiska
.
Gdy procedura zostaje zakończona, dostawca technologii uzyskuje Świadectwo Weryfikacji, które zostaje opublikowane w rejestrze zweryfikowanych technologii Komisji Europejskiej. NFOŚiGW przekonuje, że uzyskując Świadectwo ETV EU przedsiębiorcy zwiększają wiarygodność deklarowanych sprawności tworzonych nowatorskich technologii, stając się bardziej konkurencyjnymi.
Kto może skorzystać? Do ETV kwalifikują się wszystkie technologie, które wykazują potencjał w zakresie innowacji i ochrony środowiska. W fazie pilotażowej ETV EU obejmuje 3 obszary technologiczne:
- oczyszczanie i monitoring wody (monitorowanie jakości wody, uzdatnianie wody pitnej i ścieków),
- materiały, odpady i zasoby (oddzielanie i sortowanie odpadów stałych, recykling materiałów, zagospodarowanie produktów i substancji chemicznych wycofywanych z użycia, produkty oparte na biomasie)
- technologie energetyczne (energia odnawialna, energia z odpadów, technologie energooszczędne).
Regulamin naboru oraz szczegółowe informacje na temat programu priorytetowego dotyczącego ETV opublikowano na stronie internetowej NFOŚiGW: nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/wsparcie-dla-innowacji-sprzyjajacych2/
ETV - Enviromental Technology Verification
Źródło: NFOŚiGW
