W prognozie prezydenckiej przygotowanej dla Polska Press przez Marcina Palade, socjologa polityki i współautora „Atlasu wyborczego Rzeczypospolitej”, w I turze wyborów najwyższe miejsce wśród dziś prezentowanych kandydatów zajął Grzegorz Braun.
Uplasował się na piątej pozycji i zebrał 5 proc. głosów. Kolejne miejsca przypadły: Krzysztofowi Stanowskiemu (8. miejsce - 2,3 proc. głosów), Joannie Senyszyn (9. miejsce - 1,3 proc. głosów), Markowi Jakubiakowi (10. miejsce - 1 proc. głosów), Arturowi Bartoszewiczowi (11. miejsce - 0,4 proc. głosów), Markowi Wochowi (12. miejsce - 0,2 proc. głosów) oraz Maciejowi Maciakowi (13. miejsce - 0,2 proc. głosów).
Grzegorz Braun - zwolennik wolności i przeciwnik Unii
Grzegorz Michał Braun urodził się 11 marca 1967 roku w Toruniu. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończył też studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Od 2019 roku pełnił funkcję posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentując Konfederację Korony Polskiej. W 2024 roku został wybrany do Parlamentu Europejskiego. Ma żonę Aleksandrę i troje dzieci.
Grzegorz Braun jest znany z prawicowych poglądów. Jest przeciwnikiem Unii Europejskiej, którą określa mianem „eurokołchozu”. Jest zwolennikiem odzyskania niepodległości i suwerenności, sprzeciwia się procesom „ukrainizacji, islamizacji i judaizacji Polski”. Występuje przeciwko Zielonemu Ładowi i Paktowi Migracyjnemu. Opowiada się za odrzuceniem roszczeń żydowskich i za wznowieniem ekshumacji w Jedwabnem. Jest za wolnością, w szczególności gospodarczą i za przywróceniem kary śmierci dla morderców, zdrajców i szpiegów.
Krzysztof Stanowski - szef Kanału Zero, biznesmen, showman
Krzysztof Jakub Stanowski urodził się 21 lipca 1982 roku w Warszawie. Podjął studia dziennikarskie, ale ich nie ukończył.
W 2008 roku założył portal Weszło!, który z czasem stał się jednym z większych mediów zajmujących piłką nożną. Sam Stanowski do 2011 pisał tam jako „Mr. X”, ale w końcu ujawnił swoją tożsamość. W 2019 roku ze znanymi dziennikarzami sportowymi: Mateuszem Borkiem, Michałem Polem oraz Tomaszem Smokowskim, stworzył Kanał Sportowy. To właśnie w ramach tego projektu Stanowski nagrał jedne z najbardziej znanych swoich materiałów, czyli serię filmów o Natalii Janoszek. Pod koniec 2023 roku Stanowski poinformował, że odchodzi z Kanału Sportowego i zamierza założyć nowy, o nazwie Kanał Zero. Zaczął on działalność w lutym 2024 roku.
Krzysztof Stanowski z żoną Martą mają dwóch synów: Leona oraz Aleksandra. Jego hasło wyborcze to „Vamos Polska!” czyli „Naprzód Polska!”. Mówi, że nie ma żadnych postulatów, co kwituje prześmiewczym sloganem „zero konkretów”. Jako cel swojej pierwszej wizyty jako przyszłego prezydenta wymienił… Male, czyli stolicę archipelagu Malediwów.
Joanna Senyszyn - ekonomistka, polityczka i „gwiazda” memów
Joanna Senyszyn urodziła się 1 lutego 1949 r. w Gdyni. Ukończyła Wydział Zarządzania oraz Ekonomiki Transportu na Uniwersytecie Gdańskim. W 1996 r. otrzymała tytuł profesora nauk ekonomicznych.
Początkowo była członkiem PZPR, a później wstąpiła w szeregi NSZZ „Solidarność”. W 2001 roku zdobyła mandat poselski. W polskim parlamencie zasiadała jeszcze trzykrotnie. W latach 2009-2014 została wybrana do Parlamentu Europejskiego. W 2019 roku i ponownie zasiadła w ławach Sejmu.
Przez prawie 50 lat była żoną adwokata Bolesława Senyszyna, który zmarł w lutym 2025 roku. Para świadomie nie zdecydowała się na dzieci.
Joanna Senyszyn mówi o sobie, że jest feministką, ateistką i antyklerykałem. Przekonuje o konieczności rozdziału państwa i kościoła. Opowiada się za wolnym dostępem do aborcji i równouprawnieniem osób LGBT. W zaledwie kilka tygodni od debaty w Końskich stała się fenomenem internetowym. Żartobliwie nazywana jest „Imperatorką”.
Marek Jakubiak - zwolennik bykowego i zmiany ustroju
Marek Jakubiak urodził się 30 kwietnia 1959 roku w Warszawie. Ma troje dzieci z dwóch związków.
Ukończył Technikum Lotnicze w Warszawie. Pracował jako mechanik lotniczy. Po transformacji ustrojowej został przedsiębiorcą. Prowadził m.in. firmę montującą kablówkę. W 2002 roku wykupił od koncernu Brau Union browar w Ciechanowie. Obecnie jest właścicielem spółki Browary Regionalne Jakubiak, która w portfolio ma m.in. markę Ciechan i Lwówek.
W 2015 roku został wybrany na posła z listy Kukiz’15. Dał się poznać jako orędownik wolnego rynku, wypowiadający się w imieniu małych i średnich przedsiębiorców. Po trzech latach odszedł z klubu Pawła Kukiza i założył Federację dla Rzeczypospolitej. W 2023 roku ponownie zdobył mandat posła.
„Silna Polska - Wolny Obywatel” - to hasło Jakubiaka, z którym startuje w wyborach prezydenckich. W programie wpisał m.in. likwidację podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorców, wprowadzenie „ulgi patriotycznej” dla firm zatrudniających w Polsce i płacących podatki w kraju czy zwiększenie wydatków na obronność do 5 proc. PKB.
Chce wzmocnienia współpracy w ramach Trójmorza, bliższych relacji z USA i krajami Grupy Wyszehradzkiej. Jest przeciwnikiem aborcji. Popiera tzw. bykowe, czyli podatek płacony przez bezdzietnych.
Artur Bartoszewicz - ekonomista, wykładowca akademicki
Artur Bartoszewicz urodził się w styczniu 1974 roku w Suwałkach. Jest żonaty, ma córkę i syna. Ukończył międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz studia podyplomowe z zakresu public relations na Uniwersytecie Gdańskim, a potem studia doktoranckie w Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH w Warszawie. W 2012 roku uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Jest wykładowcą SGH, jest adiunktem w Zakładzie Badań nad Wzrostem Gospodarczym.
Program Artura Bartoszewicza określony został jako „trzy siódemki”: stop upartyjnianiu państwa, gospodarka i demografia gwarantem bezpieczeństwa oraz Polacy Wielkim i Dumnym Narodem. W swoich postulatach odwołuje się do idei demokracji bezpośredniej czy weta obywatelskiego. Jednocześnie wzywa do rozszerzenia prawa do posiadania broni czy do wzmacniania postaw patriotycznych. Zaproponował zmianę hymnu na „Rotę”. Uważa Ukrainę za większe zagrożenie od Rosji.
Marek Woch - przedsiębiorca, doktor nauk prawnych
Marek Woch urodził się 17 grudnia 1978 r. w Kąkolewnicy (woj. lubelskie). Ukończył zasadniczą szkołę zawodową z tytułem monter wewnętrznych instalacji budowlanych. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk prawnych.
W latach 2016-2019 był pełnomocnikiem prezesa NFZ ds. spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi i organami władzy publicznej. Później był zatrudniony w biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Obecnie prowadzi w Warszawie Kancelarię Rzecznika Przedsiębiorców. Jest ławnikiem Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy.
O najwyższy urząd w państwie ubiega się z ramienia Ogólnopolskiej Federacji „Bezpartyjnych Samorządowców”, której jest liderem. Pozycjonuje się jako przedstawiciel centroprawicy.
Marek Woch opowiada się za wprowadzeniem w Polsce systemu prezydencko-parlamentarnego. Postuluje utworzenie funkcji wiceprezydenta i powołanie Polskiej Gwardii Narodowej. Bezpieczeństwo - jego zdaniem - opiera się na kilku filarach: obronności, zdrowiu, mieszkalnictwie, ochronie środowiska czy prawie.
Związany jest z Natalią Kruczek. Mają syna Marka. Mieszkają w Kąkolewnicy.
Maciej Maciak - zwolennik Putina i Łukaszenki
Urodził się 30 sierpnia 1970 roku we Włocławku.Próbował studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, najpierw na pedagogice, później na prawie. Żadnego z tych kierunków nie ukończył (jak twierdzi - z braku środków). We Włocławku prowadził sklep z częściami samochodowymi. Plotki wiążą go też ze sklepem AGD oraz z kilkoma nieruchomościami. We Włocławku założył telewizję CW24. Jest kawalerem.
Społeczność fanów, jaką udało się Maciakowi zbudować w wielu polskich miastach, funkcjonuje pod szyldem Ruchu Dobrobytu i Pokoju - tzw. organizacji bez organizacji.
Maciej Maciak dał się w kampanii poznać jako Putinofil, zwolennik reżimów rosyjskiego i białoruskiego. „Ja, proszę państwa nie popieram Putina. Stwierdzam tylko fakty - postępuje dobrze” - ogłosił na swoim kanale w sieci.
Opracowanie na podstawie i.pl
