Bezrobocie we Włocławku i powiecie włocławskim wciąż jest wysokie, bo dwucyfrowe. Ale systematycznie spada. Z ostatnich danych GUS wynika, że we Włocławku stopa bezrobocia osiągnęła poziom 14,3 procent, a w powiecie spadła w końcu poniżej 20 procent i wynosi 19,7 procent.
Co ma wpływ na spadek bezrobocia? Między innymi organizowane i we Włocławku, i w gminach, roboty publiczne. Ale też o tej porze roku jest sporo ofert pracy. - Obserwujemy, że z roku na rok ofert jest więcej - mówi Anna Jackowska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku. - Zwłaszcza ze strony przedsiębiorców prowadzących średnie firmy, zatrudniające do 50 pracowników.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Na początku lipca w Powiatowym Urzędzie Pracy było ponad 700 ofert pracy. Najwięcej, bo prawie 300 pochodziło z branży budowlanej. W tej branży jest wyraźny deficyt rąk do pracy. I to nie tylko w takich zawodach jak murarz, malarz, cieśla czy brukarz, bo takich fachowców od dawna brakuje. Ale nie ma także chętnych do pracy w charakterze pomocnika. A przecież na tym stanowisku wymagane są często tylko chęci do pracy i odpowiednia kondycja fizyczna.
Niestety, większość firm budowlanych z Włocławka i okolic poszukujących pracowników oferuje najniższe wynagrodzenie. W tej sytuacji budowlańcy często uciekają do firm zlokalizowanych w miastach większych niż Włocławek, które płacą lepiej.
Spore nadzieje wiąże włocławski rynek pracy z zapowiadaną inwestycją w Brzeskiej Strefie Gospodarczej. Chodzi o nowy zakład firmy Kongsberg Automotive z Pruszkowa. Wiadomo już, na jakie stanowiska będzie prowadzony nabór. To między innymi montażysta, operator maszyn, magazynier, technik jakości, automatyk, technik utrzymania ruchu, inżynier jakości. I już jest spore zainteresowanie zatrudnieniem w tym zakładzie.
Jak się okazuje ofertą przedstawioną przez Kongsberg Automotive mniej są zainteresowani bezrobotni niż ci, którzy mają pracę i zamierzają ją zmienić, licząc przede wszystkim na poprawę warunków płacowych.
INFO Z POLSKI 6.07.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju
