Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele władz Bydgoszczy i województwa uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Kwatera Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy powstała w 2021 roku
Kwatera Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy powstała w 2021 roku Tomasz Czachorowski
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 1 marca 2011 roku. O członkach ruchu antykomunistycznego pamiętano także w grodzie nad Brdą.

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W piątek o godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kcyńskiej złożono kwiaty na kwaterze Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości wzięli udział m.in.: Łukasz Krupa, wiceprezydent miasta Bydgoszczy, wojewoda Michał Sztybel, Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, nie zabrakło także parlamentarzystów z regionu.

W piątek w samo południe przed Urzędem Wojewódzkim otwarto wystawę przygotowaną przez IPN pt. „Ocaleni z niepamięci. Żołnierze podziemia antykomunistycznego z bydgoskiej Łączki”.

Kwatera Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy powstała w 2021 roku (miała wcześniej, ale na przeszkodzie stanęła pandemia). Impulsem było odnalezienie trzy lata wcześniej przez IPN szczątków trzech żołnierzy podziemia niepodległościowego: Ludwika Augustyniaka, Floriana Dutkiewicza i Tadeusza Ośki.

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przedstawiciele władz Bydgoszczy i województwa uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska