Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedświąteczna maszyna już ruszyła. Im bliżej świąt, tym będzie goręcej

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Sklepy przygotowują się do przedświątecznej gorączki. Rozpocznie się ona po „czarnym piątku”
Sklepy przygotowują się do przedświątecznej gorączki. Rozpocznie się ona po „czarnym piątku” Fot. Łukasz Kaczanowski
Koniec października to czas, gdy nie czujemy jeszcze magii świąt, ale sieci handlowe, a także mniejsi sprzedawcy starają się, abyśmy już teraz zaczęli wydawać pieniądze.

- Najpierw pojawiają się pierwsze sezonowe wyprzedaże, następnie szaleństwo związane z Black Friday, a potem jeszcze zapożyczamy się, by kupić wymarzone prezenty i zorganizować Boże Narodzenie - wyliczają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

Produkty świąteczne są już dostępne w pierwszych sklepach. Np. w Lidlu można zaopatrzyć się m.in. w słodycze - czekoladowe Mikołaje, bałwanki, kalendarze adwentowe, i inne. A zainteresowani mogą już kupić choinkę i światełka w Ikei.

Jak wynika z tegorocznego badania Mastercard, polscy konsumenci nie czekają ze świątecznymi zakupami do ostatniej chwili. 6 proc. ankietowanych odpowiedziało, że pierwsze prezenty kupuje już we wrześniu, kolejnych 9 proc. zaś w październiku. Ruch ten zaczyna być odczuwalny na poczcie i u kurierów.

Większy boom zakupowy będzie można zaobserwować w listopadzie (35 proc.), kiedy to w kalendarzu widnieje tzw. czarny piątek (Black Friday) - dzień wyjątkowych okazji cenowych. A 11 proc. konsumentów zrobi zakupy na ostatnią chwilę - w weekend przed świętami lub w Wigilię.

Znaczna część Polaków kupuje prezenty wcześniej, ponieważ wiąże się to m.in. z możliwością skorzystania z atrakcyjnych ofert czy rozłożenia wydatków w czasie. Niezależnie od charakteru upominków, chętnie kupujemy je online, dzięki czemu możemy łatwo znaleźć najlepsze oferty i uniknąć stania w kolejkach.

Sezonowe wyprzedaże, Black Friday, święta i prezenty - to będzie trudny czas dla portfeli

Zbliża się najtrudniejszy moment w roku dla sprzedawców, kurierów i naszego portfela. Kupujemy wcześniej i więcej. Eksperci radzą jak nie ulec przedświątecznemu zakupowemu szaleństwu.

Bożonarodzeniowe produkty mogliśmy znaleźć w pierwszych stacjonarnych sklepach już w połowie października. Obecnie wiele sklepów internetowych namawia do nabycia prezentów u nich. Natomiast wcześniejsze zakupy przekładają się na ruch na poczcie i u kurierów.

- Szczyt świąteczny oznacza wzrost wolumenów nawet o połowę - mówi Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska. - Kluczowe jest zapewnienie płynnych procesów i terminowych doręczeń właściwie od września, gdy notujemy znaczące zwiększenie wolumenów. Lawinowy wzrost obrotów następuje już od tzw. czarnego piątku, kiedy sezon na zakupy świąteczne możemy uznać za otwarty. Nie jest to jedyny okres wzmożonego ruchu w branży kurierskiej. Na przestrzeni roku większą intensywnością charakteryzuje się czas wyprzedaży noworocznych czy posezonowych, wiosenny mini szczyt, a także przełom sierpnia i września, czyli powrót do szkoły. Jednak to właśnie świąteczny szczyt jest najintensywniejszy i stanowi prawdziwy sprawdzian sprawności operacyjnej firmy kurierskiej.

Zaciągnąć łatwo, spłacić trudniej

Sezonowe wyprzedaże, szaleństwo związane z Black Friday, a potem jeszcze kupujemy wymarzone prezenty i przygotowujemy święta... Po tylu wydatkach w styczniu możemy obudzić się z finansowym „kacem”.

- Polacy chętnie zaciągają kredyty gotówkowe, szczególnie przed świętami. Taki rodzaj finansowania, to doskonały sposób, aby „podreperować” budżet domowy, jednak i w tym przypadku warto zachować zdrowy rozsądek - radzi Bartłomiej Marzec, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF). - Odroczona rata to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak może okazać się zgubna. Jeżeli raty wszystkich zaciągniętych zobowiązać skumulują się, możemy wpaść w poważne kłopoty finansowe zaraz po Nowym Roku. To samo dotyczy korzystania z limitu na karcie kredytowej. Przyzwyczajeni do dodatkowych środków co miesiąc, przy zwiększonych wydatkach możemy ten limit bardzo szybko wykorzystać, pozostając bez gotówki na trudny okres poświąteczny.

Jak uniknąć finansowego dołka

Po pierwsze kontroluj budżet. Szybciej, najpóźniej na początku listopada uporządkuj swoje finanse i przygotuj się na nadchodzące wydatki. Pierwszym krokiem powinno być skrupulatne opracowanie budżetu domowego.

Rozpocznij „mądre oszczędzanie”. To takie robienie codziennych zakupów i wydawanie pieniędzy, które pozwoli zaoszczędzić nam trochę potrzebnej gotówki. Przy czym ważne jest, aby nie wiązało się to dla nas z wieloma wyrzeczeniami. Możemy np. stworzyć subkonto na rachunku bankowym, na którym odkładane będą drobne kwoty, „reszta” z zakupów.

Sprawdzaj ceny produktów - poluj na okazje. Kupuj świadomie, korzystaj z internetowych porównywarek cen.

Kup prezenty wcześniej. Wtedy unikniemy pokus i niepotrzebnego wydawania pieniędzy - podpowiadają eksperci ZFPF.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska